Na úřadech dostávám různé odpovědi ohledně pozůstalostních důchodů. Je sirotčí důchod příjem dítěte nebo matky?

Odpověď na dotaz ze dne 19. listopadu 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,píšete že pozůstalostní důchody včetně sirotčího se počítají jako příjem rodiny,mě ale zajímá jestli se sirotčí důchod dítěte přiznává jako příjem matky a nebo jako příjem dítěte, protože zatím na každém úřadě mi odpovídají jinak . Jednou je to příjem dítěte jindy zase příjem matky zřejmě jak se to úřadům hodí . Kde ale tedy zjistím čí to tedy opravdu příjem je,protože například při úplatnění slevy na manželku to prý je příjem matky a při žádosti o dávky státní sociální podpory je to příjem dítěte. Kdo tedy určí čí tento příjem je . Zatím mi nebyl nikdo schopný odpovědět a já se potýkám na úřadech s různými odpověďmi A nemohu zjistit jak to ve skutečnosti je a podle čeho a kdo to vlastně určuje. Spíše bych potřebovala vědět kdo vystaví nějaké rozhodnutí o tom čí příjem sirotčího důchodu je,dítěte nebo matky kam je samozřejmě tento důchod zasílán když dítě je nezletilé. Postavené na hlavu a úřady jsi mě přehazují snad tam by mi právě měli říci jak to ve skutečnosti je . Děkuji .
Hornová

Dobrý den,

ptáte se, zda je sirotčí důchod příjem dítěte nebo matky, píšete, že v případě daňové slevy na manželku byl posouzen sirotčí důchod jako Váš příjem, v případě dávek státní sociální podpory jako příjem dítěte. Z Vašeho dotazu jsem pochopila, že možná máte trochu vztek na úřady, že Vám každý dává jinou odpověď v jiné situaci. Rozumím tomu, že byste chtěla mít jednoznačnou odpověď na Vaší otázku.

Bohužel také Vám neumím dát jasnou odpověď. Domnívám se, že posuzování příjmu opravdu může být v různých situacích odlišné. Každou situaci totiž upravuje nějaký konkrétní zákon nebo vyhláška, podle které úřad příjem posuzuje. Obrátila jsem se s Vaším dotazem na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde jsem se dozvěděla, že sirotčí důchod je primárně příjmem dítěte. Nicméně v případě dávek státní sociální podpory bude zřejmě posuzován sirotčí důchod jako příjem domácnosti.

Pokud nejste spokojena v tom, jak Finanční správa posoudila příjem v případě slevy na manželku, kontaktujte konkrétní úřad.

Přeji mnoho sil v kontaktu s úřady.

S pozdravem

Veronika Drnková