Na mamku je psán byt, kde žije s druhým manželem. Kdyby zemřel, musíme vyplatit jeho syny?

Odpověď na dotaz ze dne 17. července 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Moje mamka má druhého manžela. Byt je psán na ní. Chápu, že byt dědíme my 2děti matky a její nynější manžel. Manžela nehodlám vystěhovat. Chci aby tam zůstal. Co se bude dít až manžel nebude, má 2syny,ktere 30let neviděl a nikdy se o něho nezajímali. Musíme vyplatit syny, pokud se dohledáji z jeho zděděné části bytu? Jeho syni mají děti. Děkuji
Tereza

Dobrý den,

správně uvádíte, že byt po matce byste rovným dílem dědila Vy, Váš sourozenec a druhý manžel matky. Pokud by manžel zemřel, dědili by jeho třetinu jeho synové. Každému by tedy náležela polovina z jeho třetiny, tedy jedna šestina bytu. Syny vyplatit nemusíte. Můžete byt vlastnit společně, každý svůj podíl.

Pokud si manžel nepřeje, aby jakoukoliv část bytu dědili jeho synové, je možné majetkové vztahy k bytu upravit ještě za života Vaší matky a jejího manžela. Například tak, že matka daruje byt rovným dílem Vám a Vašemu sourozenci a zároveň smlouvou sjedná věcné břemeno užívání bytu pro sebe a pro manžela. Tak bude zajištěno, že byt budete vlastnit Vy a Váš sourozenec a nestane se součástí pozůstalosti po matce nebo jejím manželovi. Zároveň budou mít oba jistotu, že v bytě budou moci žít až do konce života.

S pozdravem

Barbora Vráblová