Na maminku je napsaný byt, kde bydlí jeden ze synů, dvě děti žijí jinde. Smí bratr v případě její smrti dále v bytě bydlet?

Odpověď na dotaz ze dne 29. května 2021 zobrazit původní dotaz
Dobry den chci se zeptat kdyz zemre maminka na kterou je psany byt a bydli u ni jeden ze synu s trvalim pobytem a dalsi dva sourozenci bydli jinde.Kdyz se bude resit pozustalost pres notare, bratr tam dale muze bydlet,nebo musi opustit byt?
Marie

Dobrý den,

v období, kdy probíhá dědické řízení, záleží především na dohodě mezi samotnými dědici. Není tedy nutné, aby se Váš bratr z bytu stěhoval, zvlášť pokud nemá vlastní bydlení. V řízení před notářem pak byt připadne jednomu z dědiců na základě dohody dědiců – ten může ostatní vyplatit, zajistit bydlícímu synovi náhradní bydlení apod. dle dohody. Pokud by se dědici nedohodli, bude pozůstalost rozdělena dle zákona rovným dílem mezi syny (popř. manžela). V tomto případně si ostatní mohou ponechat svůj podíl, nebo byt prodat a částku za něj obdrženou dle podílů mezi sebe rozdělit.

Za podstatné považuji zdůraznit, že dědici mají ze zákona právo dědictví odmítnout. To ale nemohou učinit, pokud po smrti zůstavitele nakládají s částí dědictví, jako by šlo o jejich vlastní majetek. To znamená, že pokud by Váš bratr byt nadále užíval, nemohl by pak už v řízení před notářem dědictví odmítnout.

S pozdravem

Barbora Vráblová