Na koho se obrátit o pomoc s pořízením koncentrátoru kyslíku?

Odpověď na dotaz ze dne 14. února 2012 zobrazit původní dotaz
jak je to s pořízením oxygenátoru pro nemocnou s carcinomem plic?
Helena
Ptáte se nás, jak zajistit koncentrátor kyslíku.

Dobrý den, paní Kolářová,

děkujeme za Váš dotaz. Předpokládám, že potřebujete oxygenátor pro domácí použití. V tomto případě se používá spíše tzv. „koncentrátor kyslíku“, který obohacuje vdechovaný vzduch kyslíkem a jeho použití je snadné i v domácím prostředí. Běžně se používá u chronických nemocí dýchacích cest, ale jeho použití je možné i pro nemocné s nádorem plic, především pro jejich psychickou pohodu při dýchacích potížích. Nečekejte od něj ale nějaké radikální zlepšení stavu. Důležité je zajištění pacienta i ostatními prostředky (podpora vykašlávání nebo naopak tlumení kašle, terapie bolesti, dušnosti apod., velmi dobře působí i různé rehabilitační postupy).

Zajištění koncentrátoru je možné několika způsoby – je možné, že ho lze ve Vašem okolí zapůjčit v půjčovně zdravotnických pomůcek či v nějaké instituci, která pomůcky půjčuje (hospic aj.), dále ho lze zakoupit v prodejně zdravotnických potřeb a to jak nový, tak i repasovaný za nižší cenu. 

Koncentrátor kyslíku lze získat i na předpis jako zdravotnickou pomůcku po schválení revizním lékařem, ale jeho získání je omezeno na určité choroby (jiné než nádorové onemocnění) a jeho předepsání obvykle vyžaduje pobyt v nemocnici s  vyšetřením krevních plynů. 

Kontaktujte praktického lékaře, který by Vám mohl poradit, kde a jak tento přístroj ve Vašem okolí získat, eventuelně ošetřujícího onkologa či pneumologa (plicního lékaře).

Přeji mnoho štěstí

Jana Michlová