Na koho se obrátit o pomoc s pořízením koncentrátoru kyslíku?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 2. 2012 zobrazit původní dotaz

jak je to s pořízením oxygenátoru pro nemocnou s carcinomem plic?

Helena

Ptáte se nás, jak zajistit koncentrátor kyslíku.

Dobrý den, paní Kolářová,

děkujeme za Váš dotaz. Předpokládám, že potřebujete oxygenátor pro domácí použití. V tomto případě se používá spíše tzv. “koncentrátor kyslíku”, který obohacuje vdechovaný vzduch kyslíkem a jeho použití je snadné i v domácím prostředí. Běžně se používá u chronických nemocí dýchacích cest, ale jeho použití je možné i pro nemocné s nádorem plic, především pro jejich psychickou pohodu při dýchacích potížích. Nečekejte od něj ale nějaké radikální zlepšení stavu. Důležité je zajištění pacienta i ostatními prostředky (podpora vykašlávání nebo naopak tlumení kašle, terapie bolesti, dušnosti apod., velmi dobře působí i různé rehabilitační postupy).

Zajištění koncentrátoru je možné několika způsoby — je možné, že ho lze ve Vašem okolí zapůjčit v půjčovně zdravotnických pomůcek či v nějaké instituci, která pomůcky půjčuje (hospic aj.), dále ho lze zakoupit v prodejně zdravotnických potřeb a to jak nový, tak i repasovaný za nižší cenu. 

Koncentrátor kyslíku lze získat i na předpis jako zdravotnickou pomůcku po schválení revizním lékařem, ale jeho získání je omezeno na určité choroby (jiné než nádorové onemocnění) a jeho předepsání obvykle vyžaduje pobyt v nemocnici s  vyšetřením krevních plynů. 

Kontaktujte praktického lékaře, který by Vám mohl poradit, kde a jak tento přístroj ve Vašem okolí získat, eventuelně ošetřujícího onkologa či pneumologa (plicního lékaře).

Přeji mnoho štěstí

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz