Na ČSSZ jsem oznámil ukončení studia, přesto opět přišel sirotčí důchod. Jak dlouho trvá řízení v současné nouzové situaci?

Odpověď na dotaz ze dne 31. března 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Ukončil jsem VOŠ k datumu 21.2.2020. Dne 25.2.2020 jsem byl oznámit na ČSSZ o ukončení studia a zrušení sirotčího důchodu. Předložil jsem i papír potvrzení o ukončení studia. Následují měsíc 13.3 mi přišel důchod za březen do dubna. Do dnešního dne mi nepřišlo ještě žádné vyjádření o zrušení důchodu. Vím, že tento důchod už budu vracet ale chci se zeptat proč to trvá tak dlouho a zda stačilo to ohlásit na ČSSZ tak jak jsem popsal. Nemám se pro jistotu dojít zeptat zpět na ČSSZ, jestli je to vyřízeno, jen to dlouho trvá kvůli dnešní situaci? Nechci abych měl nějaký problém, zmenu jsem oznámil včas. Předem děkuji za odpověď.
Tomáš
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste 21. 2. ukončil studium. 25. 2. jste tuto skutečnost nahlásil na ČSSZ, kde jste předložil písemné potvrzení o ukončení studia. Přesto Vám 13. 3. znovu přišel sirotčí důchod na měsíc duben. Víte, že ho budete muset vracet. Ptáte se, jestli stačilo změnu stavu oznámit takto na úřadě nebo se raději máte jít znovu zeptat. Dále se ptáte, jak dlouho trvá vyřízení ukončení výplaty sirotčího důchodu vzhledem k současné krizové situaci.

Dobrý den, Tomáši,

z toho, co píšete, bych čekala, že jste udělal vše potřebné. Nahlásil jste změnu Vaší situace v požadovaném termínu. Přesto Vám důchod znovu přišel.

Nemám bohužel informace, jak současný stav ovlivňuje řízení žádostí o změny v pozůstalostních důchodech. Čekala bych ovšem, že krizová situace se týká opravdu všech a může to způsobit tedy i prodloužení doby řízení. Tuto informaci Vám ale přesně může zodpovědět pouze kompetentní osoba z ČSSZ. Nevím také, zdali v současnosti není ze strany úřadu omezeno osobní jednání, toto si prosím nejdříve ověřte, než se na úřad znovu vydáte. Co se ale obecně doporučuje v jednání s úřady, je zaslat náležitou dokumentaci (potvrzení o ukončení studia, žádost o ukončení sirotčího důchodu či dotaz, jak např. naložit s již vyplaceným důchodem apod.), písemně a doporučeně poštou.

Informace můžete získat přímo v Call centru ČSSZ. Kvůli současné situaci je ovšem nutné se obrnit trpělivostí, jelikož může trvat dlouho, než se operátorovi dovoláte.
Přeji Vám úspěšné vyřízení Vaší záležitosti.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská