Můžu požadovat vystěhování přítelkyně mého zesnulého otce dřív, než skončí dědické řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 18. dubna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, zemřel mi otec. Otec byl jediný vlastník rodinného domu, kde žil na hromádce s paní, ktera si dělá nárok na dědictvi. Zavěť ani nic sepsáno nebylo. Pani se z domu odmítá hnout. S otcem neudržovala společnou domácnost, prostě tam jen bydlela, trvalý pobyt tam nemá. Čerpá vodu, elektřinu. Na co má narok a jak ošetřit případné nedoplatky. Zálohy zatim odcházeji z účtu zesnulého otce. Nevím zda můžu požadovat její vystěhování dřív než skončí dědické řízení. Na dům nikdy nijak nepřispěla, dům je starý, potřebuje opravy, třeba protéká splachovadlo. Paní opravu řešit nebude. Co můžu dělat ??
Hana
Po smrti Vašeho otce bydlí v jeho domě otcova přítelkyně. Ptáte se, zda můžete požadovat její vystěhování dřív, než skončí dědické řízení.

Dobrý den,

pokud otec nesepsal závěť, budete jediným dědicem Vy jako dědic první dědické třídy. Paní, která s otcem v domě žila, by teoreticky mohla dědit v případě, že by nedědil žádný dědic první dědické třídy. Tzv. spolužijící osoba dědí ve druhé, případně třetí dědické třídy. Její nárok na dědictví tedy bude s největší pravděpodobností neoprávněný, což bude v dědickém řízení zjištěno a rozhodnutím soudu potvrzeno.

Z informací, které uvádíte, mi vyplývá, že paní užívá dům bez právního titulu. Pokud tomu tak skutečně je, vzniklo a nadále vzniká tzv. bezdůvodné obohacení odpovídající nejen dlužným platbám za služby, ale rovněž platbě za užívání domu, kterou by byla povinna platit, pokud byste jí dům přenechala k užívání. Je proto namístě situaci řešit, a to jednak výzvou k zaplacení dluhu, ale rovněž výzvou k vystěhování. Pokud se paní nebude chtít vystěhovat, záleží na Vás, zda ji v domě necháte bydlet, ale budete vyžadovat uzavření nájemní smlouvy, nebo zda budete trvat na vystěhování. Pokud nebude možné se s paní domluvit, nezbyde než vydat se soudní cestou.

Velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem. Poradí Vám, jaké jednotlivé kroky by nyní měly následovat. Současně může Vaším jménem zaslat paní výzvu k zaplacení a případnému vystěhování a další komunikaci převzít. Již nyní může upozornit paní, že dům užívá bez právního důvodu a že dluh bude s každým dalším měsícem, kdy v domě neoprávněně bydlí, narůstat. Čím dříve se domluví, jak situaci řešit, tím lépe.

S pozdravem

Barbora Vráblová