Může příspěvek na péči, který dostává můj otec, zrušit můj nárok na dávky v hmotné nouzi?

Odpověď na dotaz ze dne 31. května 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den ,pečuji o svého otce,který má trvalé nasledky po úrazu. Byl mu přiznán přispěvek na péči 2 stupen závislosti. Bydlime vedle sebe,ale ne v jednom bytě,kazdy má svuj byt. Já jsem samoživitelka s jedním ditětem a jsem v hmotné nouzi,od té doby co schválili tatovi prispěvek na péči ,prý nemám márok na hmotnou nouzi? Já jsem chtěla pomoc tatovi aby měl na léky,na masaže atd...dopadla jsem tak ze ted já nemam skoro ani na najem,co by jste mi poradili? ted např.je tata v lazních stalo nas 12000kc? tata ná nemocenskou 10000kc + 6000kc platí nájem kde je strava,léky,doprava....potrebuji poradit chci ten prispěvek na péci zrusit bude stim nakej problém?? děkuji za odpoved gabriela
Gabriela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pečujete o svého otce, který pobírá příspěvek na péči ve 2. stupni závislosti. Vy jste samoživitelka a pobíráte některou z dávek hmotné nouze, na níž prý kvůli otcovu příspěvku na péči již nemáte nárok. Ptáte se, co bychom Vám v této situaci poradili a zda je možné pobírání příspěvku na péči zrušit.

Dobrý den, Gabrielo,

jelikož příspěvek na péči náleží osobě, která je z důvodu nepříznivého zdravotního stavu závislá na péči jiné osoby či osob, ve Vašem případě tedy Vašemu otci, nevidím souvislost mezi pobíráním dávek hmotné nouze a příspěvkem na péči náležící jiné osobě.

Jelikož se ale nezaměřujeme na problematiku dávek pomoci v hmotné nouzi ani státní sociální podpory, obrátila bych se ve Vašem případě na příslušný Úřad práce, kde by Vám měli se vším poradit. Problém by například mohl být, pokud jste uvedla do žádosti o některou z dávek pomoci v hmotné nouzi otcův příspěvek na péči jako svůj vlastní příjem. To je však jen domněnka.

S Vaším dotazem se také lze obrátit na tuto sociální poradnu, zabývající se i dávkami pomoci v hmotné nouzi.
Co se týče zrušení příspěvku na péči, to by měl mít v kompetenci Váš tatínek, jelikož náleží jemu a opět je potřeba obrátit se kvůli tomu na příslušný Úřad práce. Předpokládám, že se s touto žádostí moc často nesetkávají.

S přáním pěkných dní

Anežka Moravcová