Může po úmrtí matky připadnout dítě do péče prarodičů? Jak to případně zařídit?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 4. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, ráda bych sepsala závěť kvůli zajištění syna (je mu rok). S jeho otcem spolu sice žijeme i je zapsaný v jeho rodném listu, ale není to žádné idylické soužití. Partner se o syna vůbec nestará, rád ho asi má, ale nedělá nic čím by to dokázal a vlastně by se o něj ani pořádně nedokázal postarat a poskytnout mu vše potřebné. Proto bych ráda věděla, jestli je nějaká možnost, jak zajistit, že když do závěti napíši, že chci aby se o syna postarali a byl v péči mých rodičů, že to tak skutečně bude a nepřipadne do péče partnera. Vím, že je to i jeho dítě, ale vážně se o něj nestará a nezajímá. Pusa na přivítanou po příchodu z práce je jediné co se děje, jinak se zajímá jen o televizi, mobil a hraní PC her a syna si vůbec nevšímá i když začne plakat. Představa, že by se o něj měl starat on mě děsí.
Je to vůbec právně možné? Aby v případě úmrtí matky dítě připadlo do péče babičky a dědy, i když je zde stále i jeho otec? A pokud by byla šance dojít k tomuto cíli. Co je třeba v čas zajistit?
Děkuji za odpověď

Michaela

Píšete, že byste ráda sepsala závěť kvůli zajištění syna. Synovi je teď jeden rok. Otec je zapsaný v jeho rodném listě. Píšete, že má syna rád, ale nestará se o něj. Děsí Vás představa, že by se o něj měl starat on, pokud by se s Vámi něco stalo. Přála byste si, aby se o něj starali prarodiče. Ptáte se, jak to zařídit.

Dobrý den,

rozumím, že soužití s partnerem není ideální a máte pocit, že se synovi dostatečně nevěnuje. Přesto, partner je otcem syna a jako otec má rodičovská práva a rodičovské povinnosti. Tyto mu zůstanou i v případě, že byste zemřela. Syn by tedy měl po Vaší smrti zůstat primárně v péči otce, ledaže by soud rozhodl jinak. Za života tedy můžete sepsat prohlášení o tom, že byste si přála, aby syn byl svěřený do péče Vaši rodičů. Z řešení situace ale nelze vynechat otce, který by po Vaší smrti zůstal jediným rodičem a měl s tím spojená práva a povinnosti.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz