Může být člověk pečující o osobu blízkou v invalidním důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 22. června 2017 zobrazit původní dotaz
Může být člověk pečující o osobu blízkou v invalidním důchodu ? ( kronova choroba) Nebude na závadu jeho invalidní postavení v opatrovatelské péči ?
petr
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda člověk pečující o osobu blízkou může být zároveň v invalidním důchodu. Jestli tomu dobře rozumím, ptáte se kvůli příspěvku na péči.

Dobrý den, Petře,

příspěvek na péči je přiznáván nemocnému. Prostředky z přiznaného příspěvku na péči jsou určeny k tomu, aby se nemocný mohl finančně vypořádat s jinými fyzickými osobami (např. pečujícím o osobu blízkou) či institucemi, které mu poskytují pomoc. Pokud pečujete o osobu blízkou, můžete pobírat invalidní důchod.

Pro úplnost – jiná situace by nastala, pokud byste měl sám přiznán příspěvek na péči a současně byste byl uveden jako pečující osoba u blízkého ve společné domácnosti. V tom případě by bylo potřeba dokázat, že máte nárok na příspěvek na péči (tzn. potřebujete péči druhé osoby) a současně jste schopen pečovat o osobu blízkou. V takovém případě je třeba doložit zhodnocení praktického lékaře s odůvodněním, např., že pečující je orientován a komunikuje, tudíž může zajišťovat komunikaci s úřady, i když sám pečující např. pobírá první stupeň příspěvku na péči z jiných konkrétních důvodů.

Přeji hodně sil do péče.

S pozdravem

Veronika Drnková