Může bolest celého těla souviset se stresujícími událsotmi v rodině?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 1. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý deň,
ďakujem Vám za Váš portál. Tiež máme za sebou smutnú udalosť, odchod maminky. Následne prišlo do našej rodiny asi 5 ďalších stresujúcich udalostí (kolapsy sestry, presun otca do Domova, sťahovanie do iného mesta..) Rodina sa proste po smrti mamy zrútila ako domček z karát. Určitými okolnosťami sa stalo, že ja som vždy ten človek v rodine, ktorý musí zariaďovať veci. Ťahala som tú káru dosť mesiacov za dosť tvrdých podmienok a teraz nastáva akési obdobie pokoja. Vždy si poviem, že horšie už asi nebude. Chcem sa však spýtať: asi mesiac ma totálne bolí telo a všetky svaly, hlavne na rukách. Je pravda, že sme aj sťahovali, ale svalovka by predsa dávno prešla. Som proste telesne mimo, hoci duch je silný.. Prosím Vás, môže to nejako súvisieť? Ak je po strese, čo telu prospeje? Lieky od bolesti? Prejde to? Ďakujem Vám!

Magda

Prožila jsem nepochybně velmi obtížné období, kdy se po úmrtí maminky rodina obracela na Vás jako na pevný bod. V poslední době pozorujete bolesti celého těla a ptáte se, zda by to mohlo souviset s náporem, kterému jste čelila a zda můžete něco udělat pro uzdravení.

Vážená paní Magdo,

jak sama píšete, je opravdu možné, že bolesti jsou reakcí na vše, čím jste prošla, ale pochopitelně ani nelze vyloučit jiné onemocnění. Rozhodně bych Vám doporučila obrátit se na praktického lékaře. Na dálku, bez dalších znalostí není možné se jakkoli vyjadřovat k možné příčině bolestí těla. Zároveň bych neváhala také kontaktovat psychoterapeuta nebo psychologa. Léčba těla i duše by ideálně měla probíhat souběžně, protože právě moderní medicína často přehlíží duševní zdroj nemocí ale i naopak je snadné přehlédnout snadno léčitelnou nemoc těla.

Vaše bolesti těla mohou s bolestnými událostmi souviset. Je možné, že za nimi stojí nemoc, kterou bych, podobně jako paní doktorka, doporučovala vyšetřit. Stresové období může spustit nemoci běžné, které mají lékařský nález na těle anebo tzv. nemoci „psychosomatické“,  kde se objevují potíže bez známé diagnózy. Oboje však může souviset s celkovým vyčerpáním nebo přepnutím vlastních sil. Protože jste sebe v rodině charakterizovala jako tu „která zařizuje věci“, je asi na čase na nějakou dobu přestat fyzicky i psychicky tahat – alespoň tam, kde je to možné. Všechny nemoci mají svou symbolickou rovinu a Vaše bolesti asi opravdu odpovídají tomu „tahání káry“. Určitě bych Vám také doporučila nyní nechávat věci na druhých lidech, obracet se k nim o pomoc a podporu (ať již k blízkým nebo odborníkům), obzvlášť pokud by Vaše potíže přetrvávaly nebo byste chtěla nějak víc pracovat s tím, co se událo ve Vaší rodině. Za poslední dobu jste asi přišla o zázemí u svých rodičů a rodina se zřítila. I to může být důvod pro více pozornosti pro sebe, nové uspořádání vlastního světa i odžití emocí, které se k takovým událostem mohou vázat. Někdy se psychická práce a následná úleva projeví zpět jako úleva fyzická a stav těla se společně s prožíváním upraví. Počítejte ale, prosím, spíš s týdny než se dny. Po dlouhém stresu a vyčerpání potřebujeme na fyzické i psychické úrovni dostatek odpovídajícího času, aby se vše upravilo k lepšímu.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová a PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz