Můj tatínek má rakovinu a většinu času už jen leží a spí. Je vhodné vzít si ho z nemocnice domů?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobry den,chtela bych se zeptat zda je vhodne si vzit tatinka domu,ktery ma rakovinu jater,plic,ledvin a metastaze.Uz je jen na luzku,prikurtovane ruce ,ma plenu ,vetsinou spi nebo narika,je tlumen leky.Nemohu se na to uz divat,jak lezi na pokoji sam a chtela bych se o neho na tech par tydnu co mu zbyva postarat.Nechci aby zemrel v nemocnici.Nerikam,ze se mu nedostava pece jakou by mel mit,maji tam spoustu pacientu,ale rada bych ho mela doma,aby odesel v klidu.Dekuji za odpoved Katka.

Kateřina

Píšete, že Váš tatínek má rakovinu, která již zasáhla více orgánů, a zřejmě mu zbývá posledních několik týdnů života. Tatínek je v nemocnici, kde většinu času leží a spí nebo naříká. Zmiňujete, že byste se o něj ráda postarala doma, a nepřejete si, aby zemřel v nemocnici. Ptáte se, zda je v této situaci vhodné vzít si tatínka domů.

Dobrý den, paní Kateřino,

chtěla bych ocenit starostlivost, se kterou přemýšlíte o péči o Vašeho tatínka, jemuž zřejmě zbývá několik posledních týdnů života. Je mi líto, že jako rodina procházíte takto náročnou životní situaci.

Popisujete, že tatínek již většinu času v nemocnici spí nebo naříká, a i když je základní péče o něj zajištěna, je pro Vás těžké přijmout představu, že by měl v nemocnici strávit zbývající týdny svého života.

Ptáte se, zda je v takovéto situaci vhodné si tatínka vzít domů, a zmiňujete, že byste se o něj v jeho zbývajícím čase ráda postarala. Napadá mě, zda jste ještě v době, kdy byl Váš tatínek v lepším zdravotním stavu a při plném vědomí, měli s tatínkem čas a prostor o jeho představách o podobě budoucí péče hovořit. Pokud znáte jeho přání a obavy týkající se péče v jeho závěru života, mohlo by Vám to napomoci v současném rozhodování, kde by Váš tatínek měl strávit čas, který mu ještě zbývá.

Velice si vážím starostlivosti, se kterou o péči o tatínka přemýšlíte, a ráda bych Vás podpořila v rozhodnutí pečovat o tatínka doma tak, aby péče lépe vyhovovala Vašim a snad i tatínkovým představám. Zároveň je v takovéto situaci potřeba dobře zvážit možnosti Vaše a Vaší rodiny pro zajištění péče, kterou bude tatínek v domácím prostředí potřebovat.

Se zajištěním potřebné zdravotní péče o tatínka by Vám mohl pomoci některý z domácích hospiců, které se na péči o nevyléčitelně nemocné lidi v jejich domácím prostředí specializují. K nalezení poskytovatele takovéto zdravotní služby v místě Vašeho bydliště Vám může pomoci tento adresář služeb. Možná přemýšlíte nad otázkou, zda je možné zajistit adekvátní péči s ohledem na tatínkův aktuální zdravotní stav, kdy pravděpodobně potřebuje specializovanou zdravotní péči. Je obtížné na dálku, bez dalších informací, doporučit nebo zvážit vhodný postup v plánu péče o tatínka. V rozhodování o budoucí péči by Vám mohla napomoci i konzultace s jeho ošetřujícím lékařem, případně s lékařem — specialistou z paliativního týmu dané nemocnice. Nevím, zda v nemocnici, v níž je Váš tatínek hospitalizován, takovýto tým funguje, ale v řadě nemocnic již paliativní týmy existují a poskytují podporu pacientům a jejich blízkým právě v situacích týkajících se rozhodování o podobě budoucí péče o nevyléčitelně nemocného člověka. S rozvahou jak dál by Vám mohli pomoci také například v některé z Ambulancí paliativní medicíny.

Zároveň můžete v péči o tatínka využít pomoci některé z terénních sociálních služeb, jako jsou pečovatelské služby nebo služby osobní asistence. Kontakty na příslušné služby v místě Vašeho bydliště byste měla získat na sociálním odboru Vaší obce. Na úhradu těchto služeb je určen příspěvek na péči – pokud jej Váš tatínek dosud nepobírá, určitě bych Vám doporučila žádost o příspěvek podat.

Nevím, v jaké konkrétní situaci jste Vy jako případná pečující. Pokud jste v zaměstnaneckém poměru nebo jste jako OSVČ účastna na nemocenském pojištění, můžete pro možnost zajištění péče o tatínka využít dávku dlouhodobého ošetřovného. V každém případě bych Vám v rámci Vaší rodiny doporučila zvážit, jaké jsou možnosti zapojení se do péče i ze strany ostatních členů rodiny a zda by Vás v péči o tatínka mohl někdo z nich alespoň občasně vystřídat – je vždy dobré, pokud na péči není jediný pečující sám. Možná by Vám v rozhodování mohl pomoci i tento Průvodce domácí péčí, shrnující základní informace pro pečující v domácím prostředí.

Přeji, ať se Vám podaří péči dobře zajistit podle přání Vašich i tatínkových, a rovněž Vám přeji hodně sil.

S úctou

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz