Můj přítel hledá hrob svého otce, jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 6. listopadu 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, můj přítel (jméno, rok narození) hledá hrob svého otce (jméno, rok narození). Byl vojákem z povolání. Smrt-oběsil se.Bohužel, když V.V. zemřel bylo R.V. 13,14, nebo 15 let. Bohužel tuto vzpomínku absolutně vytěsnil.Nyní hledá místo, kde je pohřben.Děkuji za jakoukoliv informaci, nebo radu, návod jak postupovat. Děkuji Eva Martinková
Eva Martinková
Píšete, že Váš přítel hledá hrob svého otce, který zemřel, když přítel dospíval a neví, kde byl pohřben. Ptáte se na radu, jak postupovat.

Dobrý den,

rozumím, že je to pro přítele důležitá otázka a oceňuji Vaši snahu mu pomoct v hledání. Jednou z možností, kde pátrat, může být rodina Vašeho přítele. Pokud se konal pohřeb, je pravděpodobné, že se ho účastnil třeba někdo z širší rodiny, kdo by to mohl vědět. Nebo možná by se u někoho z rodiny mohly najít nějaké dokumenty, např. parte, kde by to mohlo být uvedeno. Může být výhodné v rámci pátrání zkusit oslovit i někoho, s kým Váš přítel nebyl dlouho v kontaktu a třeba se nějaká stopa povede objevit.

Nevím, zda Váš přítel zná místo úmrtí svého otce. Pokud ano, dá se předpokládat, že byl pohřben někde v okolí. Pak je možné navštívit správy jednotlivých hřbitovů s žádostí o vyhledání, zda tam byl někdo toho jména pohřen.

Pomoci může také zápis o úmrtí v matriční knize. Na webu Ministerstva vnitra najdete, co je k tomu třeba a kam se obrátit.

Přála bych Vám, aby pátrání bylo úspěšné.

Barbora Váchová