Můj otec má cirhózu jater. Lékař říká, že s ním nic neudělají. Je nějaká možnost, jak mu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 9. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat. Můj otec na cirhózu jater a asi i slinivky. Přiznám že pil a to dost. K tomu je ještě diabetik a má nějaký problém se srdce(nedovíravost chlopně nebo tak nějak). Poslední rok přechodil angínu a od doby co přestal pracovat i hodně přibral. Jeho nynější zdravotní problémy jsou zadržování tekutin v břiše, tekutina se drží i na levé straně hrudi. Nechodí není schopný jen se dokáže postavit s pomocí, ale musí mít neustáli dohled. Velmi těžce dýchá a jeho myšlení a vyjadřování je na úrovni dítěte. Lékaři v nemocnici do které už několikrát jel řekli že sním nic neudělají. Provést punkci je rizikové napsali do papíru. Není nějaká možnost jak mu pomoct? Děkuji za odpověď a pomoc Alexandra
Alexandra

Dobrý den, paní Alexandro,

ptáte se, zda můžete pomoct svému otci, který trpí cirhózou jater v pokročilém stádiu, kdy se mu hromadí tekutina v břiše i v hrudníku, hodně slábne fyzicky i rozumově. Lékaři Vám již řekli, že nemají co nabídnout ke zlepšení situace.

Bohužel Vám nemohu dát moc optimistické informace. Bez toho, aniž bych Vašeho otce viděla a znala další podrobnosti, se nedokážu vyjádřit k možnosti punkce tekutiny z hrudníku či břicha. Není důvod nedůvěřovat lékařům, když se vyjádřili, že to nejde. Na druhou stranu by se dalo požádat o přehodnocení situace, pokud se Vašemu otci hůř dýchá. Možná se od posledního vyšetření situace změnila a třeba by punkce v tuto chvíli možná byla.

Dle vašeho popisu se u vašeho otce bohužel jedná o velmi pokročilé stádium cirhózy jater s jasnými známkami selhávání jaterních funkcí. Můžu jen potvrdit, že pokud není možná transplantace jater, tak neexistuje jiná možnost zlepšení jejich stavu. Jediné, čím by bylo možno mu ulevit, je symptomatická léčba. Tedy tišení příznaků jaterního selhání. Zejména dušnosti při hromadění tekutiny v hrudníku a břiše, nevolností, zvracení, zmatenosti či neklidu, pokud se u něj rozvinou. S těmito potížemi, které mohou zhoršovat komfort vašeho otce, mu může pomoct paliativní tým buď ambulantní, či hospicový. Je však velmi pravděpodobné, že nedojde k žádné dramatické situaci a Váš otec bude jen více spát a upadat do kómatu, bez rozvoje nepříjemných příznaků. Koma v posledních hodinách a dnech k jaternímu selhání patří a nemocné v něm většinou nic netrápí.

Rozhodně doporučuji obrátit se na paliativní tým, který máte v dosahu. Buď ke konzultaci léčby, nebo k hospicové péči.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková