Možnost starat se o nemocnou maminku doma na přechodnou dobu

Odpověď na dotaz ze dne 22. 3. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,mám maminku 84let.Je týden po operaci střev,kdy jí musel být vytvořen umělý vývod.Je dosud v nemocnici.Na střevě byl nalezen velký nádor o kterém prý nevědí,zda je zhoubný,nebo se jedná o nějaký infiltrát po prodělaných zánětech kličky.Nelze odstranit.
Maminka se strašně bojí odejít do domácí péče.
Nemohu pro ní najít umístnění v LDN.Bydlím v Čerčanech a i zde pracuji.Doufám,že maminka neumírá.
Ráda bych ji měla tady v Čerčanech.Přibližně 14dní.Nevím ,zda poskytujete i takoveto možnosti.
Předem se omlouvám,za využití vaší poradny.Nevím si rady,
S pozdravem Jitka Greššová

Jitka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ráda byste si vzala maminku do domácího ošetřování, ale ona se toho obává. V LDN jste pro ni umístění nenašla. Žijete i pracujete v Čerčanech a hledáte možnosti, jak mít maminku nablízku. Píšete, že byste ji ráda měla u sebe na přibližně 14 dní, a ptáte se na možnosti pomoci ze strany Cesty domů.

Dobrý den, paní Grešová,

píšete nám o své mamince, která je nyní v nemocnici po operaci střev se zavedením umělého vývodu. Zároveň byl na střevech nalezen neoperabilní nádor a v současné chvíli není zřejmé, zda se jedná o onkologické onemocnění či nikoli.

Ráda byste si vzala maminku do domácího ošetřování, ale ona se toho obává. V LDN jste pro ni umístění nenašla. Žijete i pracujete v Čerčanech a hledáte možnosti, jak mít maminku nablízku. Píšete, že byste ji ráda měla u sebe na přibližně 14 dní, a ptáte se na možnosti pomoci ze strany Cesty domů.

Cesta domů poskytuje specializovanou paliativní péči, odlehčovací služby i půjčovnu pomůcek pouze na území hlavního města Prahy, kam Čerčany bohužel nespadají. V místě Vašeho bydliště máte však velmi dobré možnosti pomoci. Záleží jen na Vás, kterou z nich se rozhodnete zvolit.

Občanské sdružení Tři v Čerčanech, které můžete znát jako provozovatele lůžkového a domácího hospice, nabízí také pobytové či terénní odlehčovací služby. V odkaze naleznete přesný popis těchto služeb, ceníky i formuláře žádostí ke stažení.  Můžete tedy pro svou maminku využít takzvaného respitního (či odlehčovacího) pobytu v prostorách hospice. Tato časově ohraničená služba (maximálně 2 měsíce) je nabízena i lidem, kteří nemají terminální onemocnění. Pokud byste se rozhodla pečovat o Vaši maminku doma, pak může být dobrou volbou terénní odlehčovací služba (velmi podobná více známé službě pečovatelské).  

Pokud by Vaše maminka, kromě pomoci při sebeobsluze a osobní hygieně, potřebovala i zdravotnickou péči, měla by mít nárok na služby agentury domácí péče (Home care), které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění a předepisuje je praktický lékař. Zdravotní sestra pak dochází do domácnosti klienta a zajišťuje potřebné zdravotnické úkony.

V případě, že by mamince byla doporučena hospicová péče, může být maminka umístěna v lůžkovém hospici v Čerčanech nebo využít čerčanského domácího hospice.  

Přejete-li si situaci Vaší maminky s někým osobně (nebo telefonicky) probrat  a lépe se zorientovat v nabízených možnostech, doporučuji kontaktovat poradenskou pracovnici čerčanského hospice, paní Mgr. Lenku Tůmovou. Poradenství je k dispozici  pondělí až pátek, od 8:00 do 16:00 hod. Kontakt: Mgr. Lenka Tůmová, tel.: 605 110 221, email:poradna@centrum-cercany.cz

Přeji Vám, abyste pro svou maminku i pro sebe našla dobrou variantu péče, kdy se obě budete cítit bezpečně s možností dobré opory v zádech. Přeji Vám, ať jsou zdravotní obtíže maminky co nejmenší  a můžete spolu strávit ještě mnoho hezkých chvil.

S pozdravem

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz