Moji adoptivní rodiče si nepřáli, abych je navštěvovala. Je v pořádku, že jsem nedostala vyrozumění o dědickém řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 11. srpna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobry den, s rodici se nevidam, protoze si prali abych je nenastevovala. Otec mi zemrel,ale byla jsem jeho adoptivni dcera. Nikdo mi nic nedal vedet ani na dedicke rizeni jsem nedostala zadne pozvani. Chtela bych vedet zda je povinkost prizvat me k dedickemu rizeni az mi umre i ma mama. Predem dekuji za odpoved
Lucie Tichá

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že jste byla rodiči osvojena, tj. o osvojení rozhodl soud. Pokud tomu tak bylo, platí pro Vás stejné dědické právo jako pro biologické děti rodičů. Zákon totiž explicitně stanovuje, že biologické a osvojené děti mají zcela rovné postavení. Jako dcera zemřelého rodiče jste tedy dědicem první dědické třídy. To znamená, že pokud nebyla sepsána závěť nebo dědická smlouva a rozdělení pozůstalosti se řídí zákonem, měla byste dědit společně v první skupině dědiců, s přeživším rodičem a sourozenci. Současně, jako dítě zemřelého jste tzv. nepominutelným dědicem. To znamená, že i v případě, že rodič sepíše závěť, náleží Vám z pozůstalosti alespoň tzv. povinný díl.

Jak po otci, tak po matce byste tedy měla dědit. Nárok na dědický podíl nebo alespoň zmiňovaný povinný díl byste neměla pouze v situaci, kdy by Vás rodiče platně vydědili. I tak byste nicméně měla být vyrozuměna o probíhajícím dědickém řízení, abyste se případně mohla vydědění bránit.

To, že jste nebyla vyrozuměna o dědickém řízení po otci, mohlo být dáno tím, že otec nezanechal žádný majetek. V takovém případě soud dědické řízení zastaví, aniž by pozůstalost dále projednával, a o zastavení řízení nijak dědice nevyrozumívá. Tato situace může nastat i u matky, pokud k okamžiku smrti nebude mít žádný majetek.

Pokud byste chtěla zjistit, jak proběhlo dědické řízení po smrti otce, můžete se obrátit na notáře, který byl pověřen vedením řízení. Pokud nevíte, který notář byl pověřen, můžete se obrátit na okresní soud, v jehož obvodu měl otec v dne smrti trvalý pobyt. U okresního soudu můžete požádat o nahlédnutí do dědického spisu. Ze spisu se pak dozvíte, jak dědické řízení probíhalo, kdo dědil apod.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf