Moje teta odmítá vydat urnu s ostatky mého otce, babičky i dědy. Dá se s tím něco dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 17. dubna 2022 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám dotaz ohledně ostatků mého otce, který je již 16 let po smrti .Jeho urnu si vzala jeho sestra,moje teta a odmítá mi ho vydat...podle mě už ho nemá...vysypala ho kdoví kam. To samé moje babička a děda.Rikala ,že je má a podle mě je nemá, každý rok se vymlouvá..že nemá čas na rozptyl atd.Kdyz je chci vidět neukáže mi je.Da se s tím něco dělat?mám přeci právo chodit za mým zesnulým otcem a babičkou a dědou. Děkuji moc.
Jana Pamětnická
Váš otec zemřel před šestnácti lety. Urnu s jeho ostatky si vzala jeho sestra a odmítá je vydat. Stejně tak Vám brání i jen ukázat ostatky Vaší babičky a dědy. Ptáte se, jak se domoci svého práva ohledně Vašich blízkých zesnulých.

Dobrý den,

pokud teta odmítá informace o uložení ostatků sdělit, nezbyde než situaci řešit soudní cestou. Právo pozůstalých na rozloučení se zemřelým a zachování jeho památky je vnímáno jako součást osobnostních práv. Žaloba by tedy směřovala na ochranu osobnosti a její součástí by bylo uložení povinnosti sdělit informace o uložení ostatků. Soudní cesta je nicméně vždy spíše nejistým řešením. Pokud je tedy jen trošku prostor informace od tety získat jinak, i s pomocí nebo podporou ze strany advokáta, doporučovala bych volit tuto alternativu.

S pozdravem

JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.