Moje lékařka se mnou moc nemluví a informace na internetu jsou zkreslené. Mám hrozný strach. Potřebuju vědět, kolik mi zbývá času.

Odpověď na dotaz ze dne 12. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Mám nádor v prsu který bouhžel metastazoval do kostí a jater. Něco je i na plicích ale to se zatím přesně neví. Mám invazivní duktalní karcinom G2, MBI 30% er pozit. 100%, pr. negat, Her 2 neu 2+, dělá se fish. Dali mi nějakou hormonální cílenou léčbu, beru kisqali, altero a jednou za 4 týdny zoladex píchnou do břicha. Moje Dr semnou moc nemluví a na netu jsou informace zkreslené. Prosím s touto prognózou kolik mám času? Mám doma dvě malé holčičky 😔. Jsem psychycky na dně a mám hrozný strach ale potřebuju vědět kolik mi zbývá času. Děkuji za odpověď.

Veronika Borská

Píšete, že máte nádor prsu, který metastazoval do kostí a jater, možná i do plic. Popisujete aktuální léčbu a současně konstatujete, že Vaše ošetřující lékařka Vám o předpokládaném vývoji Vaší nemoci moc neříká. Informace nechcete dohledávat na internetu, bývají zkreslené. Máte dvě malé dcery a potřebujete vědět časovou prognózu. Píšete, že máte hrozný strach a psychicky jste na dně.

Dobrý den, paní Veroniko,

ptáte se na časovou prognózu vašeho onemocnění. Jedná se o invazivní karcinom prsu, již metastazovaný do jater, kosti a pravděpodobně i do plic. Podstupujete onkologickou léčbu a máte velké obavy z toho, jak se bude onemocnění vyvíjet. I navzdory strachu z reality potřebujete co nejpravdivější informace, protože máte dvě malé dcery. Z toho, co píšete, vnímám, že časový výhled je pro Vás velmi důležitý.

Vaše obavy jsou cela pochopitelné a Vaše otázka Vás musela stát hodně sil a odvahy. Není jednoduché se ptát na to, čeho se člověk obává a ne každý je připraven slyšet odpověď.

Bohužel Vám nedokážu říct časový odhad, protože ten záleží na mnoha faktorech, které neznám. Velmi bude záležet na výsledcích fish a bude záležet na tom, jakou léčbu bude moct vaše onkoložka zvolit (to záleží na mnoha kritériích), jak bude karcinom na léčbu reagovat a jak budete vaše tělo léčbu snášet.

Bohužel v situaci, kdy jsou již metastázy v játrech, kostech a pravděpodobně i v plicích, jež není možné nemoc vyléčit, terapie bude cílená na co nejrazantnější zpomalení jejího postupu a prodloužení života. Dle statistik se nejčastěji v takto pokročilém stádiu pacientky dožívají několika let, v té nejpříznivější situaci to může být i více než pět let. Je to ale skutečně čistě statistický údaj. Vaše realita může být dost jiná. 

Jediný, kdo Vám může dát odhad, který potřebujete, je přeci jenom Vaše onkoložka, protože ona zná Vaši konkrétní situaci, všechny faktory, které se na úspěchu léčby podílejí. Spíše, než statistická čísla pro Vás tedy bude důležité sebrat odvahu a zeptat se přímo Vaší onkoložky. Naše zkušenost je taková, že onkologové informace záměrně netají, jen se jim těžko odhaduje, jaká témata můžou být pro jednotlivé pacienty důležité. Proto věřím tomu, že když se konkrétně zeptáte, může Vám dát Vaše onkoložka mnohem konkrétnější informace. Tím, že se zeptáte, podpoříte ji v rozhovoru i o závažných otázkách, které jsou pro Vás důležité právě pro mnoho rozhodnutí, která budete muset v blízké době udělat. 

Mrzí mě, že jsem Vám nedala odpověď, kterou potřebujete, věřím však, že Vaše paní doktorka Vám bude dobrým průvodcem, když bude vědět, co je pro Vás důležité. Moc Vám to přeji.

Pokud byste potřebovala podporu právě v emoční, psychické či duchovní dimenzi, zkuste se obrátit na paliativní tým či paliativní ambulanci, pokud je ve vašem regionu k dispozici, případně na některou podpůrnou organizaci jako například nezisková organizace Amelie. Podpora nelékařských profesionálů vám může velmi pomoct.

Přeji Vám hodně sil a nalezení co nejširší sítě podpory v tomto těžkém období.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz