Moje dementní maminka je po dvou operacích na LDN, nechodí, nejí. Je možné, aby tam zůstala i po 3 měsících?

Odpověď na dotaz ze dne 16. července 2018 zobrazit původní dotaz
O dementní maminku jsem se starala doma. Nyní je po dvou operacích ještě v horším zdravotním stavu. Nechodí nejí,jen by spala. Nyní je v LDN u našeho bydliště. A dotaz? Je možné pobyt v LDN prodloužit i po třech měsících? Děkuji a přeji pěkný den. Jarča
Jarča
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Starala jste se doma o maminku s demencí. Její zdravotní stav se zhoršil, je hospitalizována na LDN poblíž Vašeho bydliště. Zajímá Vás, zda může být její pobyt prodloužen poté, co bude v LDN 3 měsíce.

Dobrý den,

předpokládám, že byste ráda, aby maminka mohla zůstat v současné LDN i nadále, protože ji tam můžete navštěvovat.

Podle vyjádření VZP není délka pobytu v LDN časově omezena v případě, že jde o hospitalizaci potřebnou ze zdravotních důvodů. Důvodem k hospitalizaci na LDN naopak není situace, kdy nemocný nemůže být propuštěn domů, protože potřebuje ošetřovatelskou péči.

Důležité tedy je posouzení zdravotního stavu maminky lékařem, zda je stále potřebná hospitalizace, nebo ne. Pokud potřebná není a zároveň není možná ani domácí péče, je třeba hledat další možnosti řešení. Některé LDN nabízí tzv. sociální lůžka určená lidem, kteří již nepotřebují hospitalizaci, ale nemohou být ani propuštěni domů. Tento pobyt je částečně hrazen nemocným. Pokud hledáte nějaké dlouhodobé řešení péče o maminku, můžete zkusit domov pro seniory nebo domov se zvláštním režimem (některé jsou určené právě lidem s demencí). Přehled o možných zařízeních v okolí by měla mít sociální pracovnice v LDN, můžete se obrátit také na sociální odbor nejbližšího obecního úřadu.

Píšete, že maminka už nejí a hodně spí. Přemýšlím, jestli by pro maminku nebyla vhodná hospicová péče. I na to se můžete zeptat lékaře.

Držím palce, ať se Vám podaří zajistit pro maminku potřebnou péči.

S pozdravem

Barbora Váchová