Mohu se právoplatně vyjádřit k pozůstalostnímu řízení, když nemohu být osobně přítomen a nechci zplnomocnit sourozence?

Odpověď na dotaz ze dne 24. září 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, v červenci letošního roku proběhl pohřeb mého zesnulého otce. Jsem vozíčkář, neschopný cestování na daleké vzdálenosti, a tak pokud pozůstalostní řízení proběhne v místě bydliště mého otce (v Praze , 160 km od domova), nejsem ze zdravotních důvodů schopný se takového řízení účastnit. Mám dva sourozence, se kterými jsem již leta (od úmrtí matky)ve sporu, neboť mě kromě jiných lumpáren připravili i o dary, které jsem rodičům zakoupil. Nevěřím sourozencům, a tak jim ani nechci dát plnou moc k mému zastoupení u pozůstalostního řízení u notáře. Můj dotaz je, zda je možné předem znát znění závěti, kterou otec u notáře sepsal? Zda jsem povinný se pozůstalostního řízení účastnit? A dále zda se bez nutnosti osobní účasti u pozůstalostního řízení mohu právoplatně k pozůstalostnímu řízení písemně vyjádřit? Nebo jak se mám v dané situaci zachovat? Předem děkuji za pomoc. Jsem s pozdravem. Doseděl J.
Jiří Doseděl

Dobrý den,

rozumím, že pro Vás účast na jednání u notáře může být obtížná a nechcete plnou moc dávat svým sourozencům. Asi nejjednodušší alternativou je udělit plnou moc advokátovi, kterého si zvolíte. Advokát bude schopen ohlídat, že dědické řízení proběhne podle zákona a že nebude zkrácen Váš nárok na dědický podíl apod. Zároveň bude schopen se za Vás i písemně vyjádřit, případně zařídit nahlédnutí do dědického spisu, abyste se mohl seznámit se závětí a dalšími dokumenty, které mohou být ve spise založeny.

Pokud byste namísto advokáta preferoval jinou osobu, je to také možné. I tato osoba Vás může zastupovat při jednání u notáře, může za Vás nahlédnout do dědického spisu nebo se písemně vyjádřit. Pokud byste volil zastoupení jinou osobou, nikoliv advokátem, doporučuji ověřit si u notáře pověřeného vedením dědického řízení, jaké náležitosti musí splňovat plná moc.

S pozdravem

JUDr. Barbora Vráblová