Miminku ve 14 tt přestalo být srdce, mám jít na potrat. Budu ho moci vidět? Chci se s miminkem rozloučit. Mohu uspořádat pohřeb?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Včera na kontrole ve 14tt mi lékařka sdělila, že plodu přestalo bít srdce a chce, abych šla na potrat. Od včerejška pořád brečím, nemůžu tomu uvěřit. Vůbec nevím, co mám teď dělat, chtěla bych se s naším miminkem nějak rozloučit. Budu ho moct vidět? Může mít takhle malé miminko pohřeb? Zuzana

Zuzana

Vašemu miminku přestalo být srdce ve 14 týdnu těhotenství a lékařka Vám doporučuje ukončení těhotenstvíčeká Vás ukončení těhotenství. Píšete nám, jak moc Vás tato zpráva zasáhla, stále pláčete a zároveň přemýšlíte, zda se budete moci s miminkem rozloučit a vypravit mu pohřeb.

Dobrý den, milá Zuzano,

nejprve chci říct, že mě moc mrzí, co Vás potkalo. Představuji si, že teď můžete prožívat šok, velký smutek, bezmoc, možná vztek. Možná také přemýšlíte, zda se tomu dalo zabránit nebo co jste udělala špatně, že se to stalo. Všechny zmíněné pocity a myšlenky jsou v takto těžké životní situaci běžné. Velmi si cením, že i přes neutichající pláč hledáte informace pro sebe a své miminko. Přemýšlíte, zda nebo jak se s ním vidět, případně rozloučit. Píšete, že nevíte, co máte dělat. Napadá mě, že jedna z věcí, co teď můžete udělat, je zkusit promyslet, jak touto náročnou situací projít s vědomím, že znáte své možnosti a vědomě se rozhodujete, jak s nimi naložíte. Některé kroky nebude možné opakovat, proto Vás chci podpořit ve čtení, ačkoliv pro Vás čtení následujících řádků může být bolestné.

Více informací o tom, jak bude potrat/ukončení těhotenství probíhat, můžete získat od ošetřujícího gynekologa. Se zdravotníky se můžete i dohodnout na případných dalších krocích. Od 12. týdne máte možnost si miminko prohlédnout a rozloučit se s ním. Vzhledem k ranému stadiu Vašeho těhotenství se však domnívám, že Vám tento krok zdravotníci nenabídnou. Pokud byste si přála miminko vidět, určitě se domlouvejte se zdravotníky dopředu. Můžete si zkusit dopředu promyslet, zda byste ráda uspořádala některý z rituálů rozloučení. Od 12tého týdne těhotenství můžete vypravit miminku pohřeb. Na rozhodnutí, zda pohřeb vypravíte nebo ne, máte 96 hodin od ukončení těhotenství. Pokud se rozhodnete pro vypravení pohřbu nebo převzetí ostatků miminka v urně, bude potřeba vybrat pohřební službu (můžete vybrat jakoukoliv). Společně s pracovníky pohřební služby byste pak domlouvali další kroky. Je dobré mít promyšlené, do čeho miminko uložíte. Podporu s administrativou ohledně pohřbu by Vám mohla poskytnout zdravotně sociálně zdravotní pracovnice v porodnici/nemocnici.

V raném stádiu těhotenství se můžete také rozhodnout nechat potrat proběhnout spontánně. Tedy vyčkat na přirozený proces potratu, kdy je plod spontánně vypuzen bez medicínsky vedeného nebo chirurgického zákroku. Pokud byste tuto možnost zvažovala, podpořila bych Vás kontaktovat komunitní porodní asistentku podle regionu, která by Vám mohla poskytnout odbornou péči a podporu. V tomto případě jsou možnosti pro rozloučení s miminkem otevřené Vašemu tempu a potřebám.

Zmiňujete, že stále pláčete, to je nyní velmi pochopitelné a přirozené. Ztráta miminka, byť v rané fázi těhotenství, je náročná životní situace, na kterou je dobré nebýt sám. V případě, že byste ocenila podporu i mimo své blízké, můžete se obrátit na poradnu Cesty domů pro perinatální pozůstalostní péči nebo na některou z dalších podpůrných organizací.

Přeji Vám hodně sil v těchto dnech.

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz