Město zajistilo zpopelnění mého otce. Chci zaplatit náklady a převzít urnu, ale město to odmítá. Mají na to právo?

Odpověď na dotaz ze dne 8. dubna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Letos v březnu mi zemřel otec. Bohužel otec z nějakého neznámého důvodu přestal s celou rodinou komunikovat. Zhruba 4 roky sme nebyli v kontaktu. Žil s přítelkyní. Teď když zemrel bohužel nenahlásil v nemocnici žádný kontakt na nikoho z rodiny. Že zemřel jsme se to dozvěděli čistě náhodou 14 dní po jeho smrti. Syn jeho přítelkyně byl informovat mého bývalého manžela, bohužel mluvil s jeho družkou. Informoval je v čas, že je na tom otec špatně takže byl čas se spojit s otcem nebo ho vyhledat v nemocnici. Věděl, že otec má dceru jen nevěděl jak mně kontaktovat moje jméno neznal. Družka meho bývalého manžela bohužel z nějakého neznámého důvodu nekontaktovala ani dceru (chápemejme mou a dceru mého bývalého manžela, tedy vnučku mého otce) a teprve o velikonočním pondělí nám to dal vědět můj bývalý manžel, že můj otec zemřel. . Dle jeho psaných slov se to dozvěděli v neděli před velikonocnim pondělí. Tudíž my jsme se sestrou nestihli lhůtu 96 hodin o přihlášení se k otci. Mezitím už město Most nechalo otce na svoje náklady zpopelnit. A nechtějí mi vydat jeho urnu s popelem přestože chci uhradit náklady zpopelnení.Pry to musí jít do dědického řízení. Je nějaká možnost získat jeho urnu abychom ho mohli v klidu a v rodinném kruhu uložit do hrobu ke klidnému odpočinku? Nelíbí se mi představa, že nám není umožněno se s ním rozloučit. Pořád to byl náš otec a přijde mi nedůstojné takové rozhodnutí. A rozhodně mi přijde nedůstojné když odmítnou dědictví, že mi urnu s popelem mého otce nedají. Rozhodně by toto nemělo být předmětem řízení. Jsem z toho dost špatná. Nějak se s tím nemohu srovnat. Moje dětství bylo těžké ale stále to byl můj otec a oba máme právo na to abychom se mohli rozloučit. Děkuji za pochopení a za případnou radu co odpověď.
Lila

Dobrý den,

mrzí mě, že Vám obecní úřad svým postupem ještě ztěžuje Vaši současnou nelehkou situaci. Domnívám se, že odmítnutí vydání urny je v rozporu se zákonem. Dle mého soudu je třeba vycházet z § 92 odst. 2 občanského zákoníku, který říká, že nejsou-li lidské ostatky uloženy na veřejném pohřebišti, má na jejich vydání právo osoba, kterou člověk před svou smrtí výslovně určil, jinak postupně jeho manžel, dítě nebo rodič, a není-li žádný z nich nebo odmítnout-li ostatky převzít, převezme je jeho dědic. Jinými slovy, pokud otec neurčil výslovně žádnou osobu, po manželce otce jste dalším nejbližším člověkem vyjmenovaným v uvedeném ustanovení, který má nárok na vydání ostatků. Zkusila bych tedy příslušného úředníka upozornit na citované ustanovení a doložit rodným listem Váš příbuzenský vztah k otci. Snad Vám poté úředník vyhoví a urnu vydá.

Pokud jde o náklady za kremaci, jedná se skutečně o pohledávku, kterou obecní úřad přihlásí do dědického řízení, aby byla uspokojena z pozůstalosti. Nerozumím sice, proč nechce přijmout úhradu za kremaci od Vás, když jste se sama nabídla. Úhrada kremace nicméně nijak nesouvisí s vydáním urny. Jak vyplývá z citovaného ustanovení, dědici dle výsledků dědického řízení má být urna vydána tehdy, není-li jiné osoby. Ve Vašem případě tedy není důvod čekat na výsledky dědického řízení.

Doufám, že se Vám podaří situaci vyřešit. Mnoho sil.

Barbora Vráblová