Mému dvanáctiletému synovi zamítli sirotčí důchod. Co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 11. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer,mam dotaz ohledně sirotciho důchodu zamítnutí,co mam dělat?mam 12 syna.

Martina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vašemu synovi zemřel otec, požádali jste o sirotčí důchod, přišlo Vám ale zamítavé stanovisko. Ptáte se, zda s tím můžete něco dělat.

Dobrý den Martino,

je mi líto, že se nacházíte v tak těžké situaci.

Nárok na sirotčí důchod by Váš syn měl v případě, že jeho zesnulý otec pobíral invalidní nebo starobní důchod, zemřel následkem pracovního úrazu nebo splnil potřebnou dobu, kdy pracoval a odváděl z výdělku důchodové pojištění. Nutná doba platby pojištění je jeden rok v posledních deseti letech před dnem úmrtí, pokud byl zemřelý starší 28 let. Pokud byl starší 38 let, je požadovaná doba pojištění 2 roky v posledních dvaceti letech před dnem úmrtí.

Nevím, zda otec Vašeho syna tuto podmínku splnil. Pokud myslíte, že zamítnutí sirotčího důchodu bylo protiprávní, máte možnost podat proti němu písemnou námitku. Je potřeba ji podat do 30 dnů ode dne, kdy Vám rozhodnutí bylo doručeno, na kterékoli pobočce OSSZ.

V případě, že Vašemu synovi sirotčí důchod skutečně nebude přidělen, je možné, že byste měli nárok na některou z dávek státní sociální podpory (například přídavek na dítě, příspěvek na bydlení). Mohlo by být užitečné kontaktovat sociálního pracovníka na městském nebo obecním úřadě v místě Vašeho bydliště, který posoudí Vaší situaci, dá Vám konkrétní informace a pomůže s případnými žádostmi.

Na závěr zmíním možnost požádat o podporu v programu To zvládneme.

Držím palce, ať se Vám podaří situaci vyřešit.

S pozdravem

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz