Měli jsme se ženou společný účet na její jméno a mým dispozičním právem účet užívat. Musím si po její smrti založit svůj účet?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,manželka zemřela a máme společný účet u spořitelny.I když se spořitelna dozví o úmrtí manželky,je možné účet nechat stále na její jmo a já být v pozici dispozičním oprávněním, a nebo je třeba ukončit její účet a sám si založit na svoje jméno.Vyhovovala by mi situace nechat stav dosavadní s ohledem na zavedené příkazy aj. Děkuji

Bělohoubek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Zemřela Vám manželka a máte společný účet v bance. Účet je na její jméno a Vy máte dispoziční právo. Z účtu Vám odchází pravidelné příkazy, proto byste jej rád zachoval. Ptáte se, zda můžete takto účet dál využívat nebo je třeba si založit účet nový.

Dobrý den,

přijměte prosím mou upřímnou soustrast.

Odpověď na Váš dotaz se úzce pojí s konkrétními podmínkami banky/spořitelny, u které máte účet založen. V současné době existuje jen jediný poskytovatel finančních služeb, který nabízí společný účet. Standardně mívá tedy účet jediného majitele a jednoho/více disponentů. Tyto role nejsou ve srovnatelném postavení a obecně platí, že z disponenta nelze učinit majitele účtu. Proto se obávám, že se budete muset vydat cestou založení nového účtu, kde budete jako majitel uveden Vy. Na převodu trvalých příkazů apod. i na dalších podmínkách je třeba domluvit se s Vaší bankou.

Pro konkrétní podmínky i možnosti tedy kontaktujte Vašeho poskytovatele finančních služeb.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz