Mé dívce umírá otec, není na tom psychicky dobře, jak jí mohu pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 14. října 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chtěl bych se zeptat mé dívce umírá otec na rakovinu a je to s ní celkem zlé ona měla celkem dost problémů když byla mladší a jsou na ní znát psychické následky prosil bych o pomoc jak bych jí mohl pomoci.
Smajda
Píšete o starostech o Vaši dívku, kterou kromě jejich „běžných“ obtíží trápí starosti spojené s umíráním jejího otce. Vnímám, jak Vám na ní záleží, a možná jste nejistý nebo si připadáte bezmocný. Oceňuji, že nespoléháte jen na sebe, ale jste otevřený i inspiraci od ostatních. Ptáte se, jak jí pomoci.

Dobrý den,

Víme jen málo o tom, co zažívá a v čem pomoct. Následující dopis vezměte prosím jako nabídku, co by bylo možné zkusit. Zkuste s ní o tom mluvit – ptejte se jí, co se jí honí hlavou, snažte se i představit si (a říct jí), jak byste se asi cítil Vy v takové situaci, co byste v takové chvíli potřeboval a co by mohla možná potřebovat ona. Možná se netrefíte, ale může to být vnímáno jako projev zájmu. Nevyhýbejte se ani tématům, která jsou někdy vnímána jako tabu – vážnost nemoci, strach ze smrti, plán pohřbu… Když bude Vaše přítelkyně cítit, že i v těchto věcech má ve Vás společníka, bude se cítit jistější.

Počítejte s tím, že Vaše snahy mohou v přítelkyni otevřít příval emocí. S blížící se smrtí blízkého nezažíváme jen smutek a úzkost, často i zlost, pocit křivdy, opuštěnosti a další. Nebojte se slz, mají hojivou moc. Zkuste jí věřit, že věci takto zažívá, ať je to cokoli.

Někdy v nás prožívání druhých vyvolává bezmoc, máme dojem, že když například pláčou, nemůžeme jim pomoct. Velkou pomocí bývá to, že to s nimi vydržíme.

Zkuste pomoct přítelkyni připravit se na setkání s tátou. Co by s ním chtěla ještě zažít? Na co by se ho ráda zeptala? Co by mu ráda řekla? Chtěla by si něco nechat na památku? Jeho fotku, nahrávku hlasu, obrázek od něj…? Pokud to tátovo zdraví dovolí, zkuste z těchto plánů zrealizovat co nejvíc. Vymyslete také, jak by se s tátou chtěla rozloučit při ukončení návštěvy.

Váš velký úkol může být také péče o doplňování sil pro Vaši přítelkyni. Zkuste kombinovat chvíle, kdy se v myšlenkách zabýváte jejím tátou, s chvílemi, kdy bude smět dělat věci, které ji dobíjejí.

Období, kdy se blíží smrt našeho blízkého, bývá pro nás všechny velmi náročné – doporučuju obrnit se trpělivostí a nastavit větší míru velkorysosti.

Může se stát, že kombinace jejích „běžných“ problémů se zátěží současné situace bude těžko únosná. Můžete jí nabídnout (a pokud bude chtít, třeba ji i doprovodit) návštěvu odborníka, například psychologa ve Vašem okresním městě. Cílem by byla podpora v náročné situaci. Někteří odborníci poskytují své služby zdarma – například na poliklinikách, v krizovém centru nebo v manželské poradně. Konkrétní kontakty Vám poskytne linka důvěry ve Vašem okolí.

Přeji Vám, abyste společně dobře zvládli náročné období v životě Vaší přítelkyně. Kéž se Vám podaří najít, co jí nejvíc pomůže.

Držím Vám palce.

Petra Hálková