Matka žije v domově seniorů, má příspěvek na péči ve III. stupni. Jsme povinni přispívat na její pobyt v nemocnici?

Odpověď na dotaz ze dne 16. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám matku v domově seniorů, měla 3.stupeň péče teď už bude mít 4.st. a já beru 1.stupeň příspěvku po amputaci levé nohy pod kolenem a je mi 68 let. Jsem povinen přispívat na její pobyt v nemocnici ? Ještě mám 70 ti letou sestru, která má rakovinu. Měl by se na doplatku podílet stát? Ještě doplním že matce je 91 let. Děkuji za odpověď. Josef.
Josef
Popisujete, že vaše matka žije v domově pro seniory, pobírá příspěvek na péči. Vy i Vaše sestra jste důchodového věku a oba máte zdravotní potíže. Ptáte se, zda jste povinen přispívat na její pobyt v nemocnici, případně jestli by se měl na doplatku podílet stát.

Dobrý den, pane Josefe,

nejsem si jistá, co myslíte příspěvkem na pobyt v nemocnici. Hospitalizace je plně hrazená ze zdravotního pojištění, regulační poplatky se aktuálně platí pouze za využití pohotovosti, ne za pobyt v nemocnici.

Je pravda, že při hospitalizaci, která trvá celý kalendářní měsíc, není v daném kalendářním měsíci nárok na příspěvek na péči. Pokud ale matka žije v pobytovém zařízení, patří celý příspěvek na péči tomuto zařízení, které jí celodenní péči poskytuje. Z tohoto hlediska tedy pro ni také není rozdíl, zda pobývá v domově, nebo v nemocnici.

Nevím, z jakých informací ohledně financování pobytu v nemocnici vycházíte. Pokud po Vás nemocnice nějakou platbu chce, máte právo vědět, za co máte platit a probrat celou situaci se sociálním pracovníkem.

S přáním všeho dobrého Vám i mamince

Barbora Váchová