Matka zemřela v zahraničí. Jak nahlásit její úmrtí českým úřadům?

Odpověď na dotaz ze dne 30. dubna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den , naše matka s kterou jsme se nestýkali dlouhá léta zemřela v Rakousku , i přesto jsme jí zařídili kremaci a převoz do České republiky, teď má její urnu sestra doma . . Otázka zní : Co udělat aby jsme jí mohli ptohlásit úředně za mrtvou ? Občanský průkaz ani jiné doklady nemáme , pouze úmrtní list v německém jazyce . Mockrát Vám děkuji za odpověď . František Rychtář
František Rychtář
Ptáte se, jak zařídit, aby matka zemřelá v zahraničí byla úředně prohlášena za mrtvou. Máte k dispozici úmrtí list v němčině, nemáte jiné její osobní doklady.

Vážený pane Rychtáři,

oceňuji Vaši snahu vše zařídit, i když jste se dlouhá léta nestýkali. Pokud matka byla státní občanka ČR, můžete její úmrtí nechat zapsat do tzv. zvláštní matriky, do které se zapisuje mj. úmrtí českých státních občanů v případě, že zemřeli v zahraničí.

Je k tomu potřeba doložit úmrtní list, který musí být úředně přeložen do češtiny, doklad o státní příslušnosti ČR a vyplnit příslušný formulář. Vzhledem k tomu, že osobní doklady zemřelé nemáte, doporučuji obrátit se přímo na tuto matriku a zeptat se, jak lze tuto situaci řešit.

S přáním dobrého vyřízení

Barbora Váchová