Matka zemřela před 20ti lety. Rád bych na sebe přepsal zděděné akcie, ale nemohu dohledat dědictví od notáře. Jak mám postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 7. října 2021 zobrazit původní dotaz
Pred 20 lety kdyz zemrela matka , pri rozdeleni dedictvi jsem dostal mimo casti nemovitosti i akcie psane na matku po kuponove privatyzaci . Chtel bych je nechat prepsat na sebe , ale nemuzu dedictvy od notare najit , nema jej ani nikdo z rodiny ( bratr ,sestra ). Rok nato zemrel otec a po nem dedictvi od notare mame . Jak sehnat dedictvi po matce a bude platne . Tichy
Antonin Tichy

Dobrý den,

pokud správně chápu Váš dotaz, jde Vám o ztracené akcie z kuponové privatizace, které jste před delší dobou zdědil. Platné by samozřejmě být měly, ale vzhledem k tomu, že mi nejsou známy bližší okolnosti Vašeho případu, nemohu Vám takovou otázku spolehlivě zodpovědět. V současné době existuje vícero způsobů, jak lze ztracené akcie nalézt.

Takto „zapomenuté“ akcie bývají obvykle na tzv. nezařazeném účtu vedeném v Centrálním depozitáři cenných papírů. Informace o akciích na nezařazeném účtu lze zjistit prostřednictvím jakéhokoliv účastníka depozitáře nebo přímo u depozitáře. U depozitáře si můžete korespondenčním způsobem zažádat o výpis z nezařazeného majetkového účtu cenných papírů, stačí si na stránkách

najít a vyplnit formulář. Jako dědic budete muset doložit oprávněnost takové žádosti usnesením o dědictví.

Další možností jsou subjekty a firmy nabízející služby, které souvisejí s pomocí při hledání a následném nacenění ztracených akcií. Jedná se o soukromé subjekty, a proto je třeba počítat s tím, že využití takové služby je zpoplatněno.

Konečně se můžete pokusit informovat u notáře, který vedl dědické řízení po Vaší matce. Pokud Vám připadly akcie, znamená to, že o jejich existenci se musel notář dozvědět. Jestliže si nepamatujete jméno pověřeného notáře, můžete jej zjistit na okresním soudu v místě trvalého pobytu Vaší matky v době úmrtí. Tento soud má u sebe archivován dědický spis.

S pozdravem

Barbora Steinlauf