Matka a otčím mají každý svůj účet, ale peníze z prodeje společné chaty má jen on. Co půjde po smrti matky do dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 1. února 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Jak je to s dědictvím po matce která je vdaná 35 let ale každý má svůj účet v bance? Teď prodali společnou chatu kterou si společně koupili ale peníze má otcim na svém účtu které nechce nikomu dát. Po smrti matky jdou do dědictví i jeho peníze na účtu? Nebo je může zatajit? Děkuji Misiarzová
Monika Misiarzová

Dobrý den,

v tomto případě platí, že veškeré příjmy nabyté za trvání manželství jsou součástí společného jmění manželů. Před tím, než soud přistoupí k dělení pozůstalosti, musí nejprve vypořádat společné jmění manželů. Pro tyto účely bude zjišťovat, jaký majetek měli společně manželé. Součástí pozůstalosti pak bude polovina tohoto společného majetku.

Pro posouzení, co má být součástí pozůstalosti, je rozhodujícím okamžikem smrt zůstavitele. Pokud by byly peníze převáděny v době po smrti, mohou se proti takovému jednání bránit potenciální dědici. Pokud by otčím peníze nebo jiný majetek zatajil s úmyslem zkrátit podíly dědiců, mohlo by jeho jednání být posouzeno jako podvod.

Máte-li obavy, že by po smrti Vaší matky mohlo dojít k takovému chování ze strany otčíma, doporučuji majetkové otázky vyřešit ještě za života matky, tedy např. rozdělit výnos z prodeje chaty na polovinu a tuto uložit samostatně na účet jak otčíma, tak Vaší matky.

S pozdravem

Barbora Vráblová