Manželovi při léčbě bolesti lékaři vysadili náplasti a tablety pod jazyk, má pouze morfin. Znamená to, že už ho budou jenom tlumit?

Odpověď na dotaz ze dne 17. července 2020 zobrazit původní dotaz
Manžel ,má rakovinu slinivky,prošel chemo,před vánocemi ukončil,jelikož nález je neoperovatelný,stále problém s jídlem ,dělaný stend na 12cterníku,měl zůžené cesty.Teď měl bolesti i přes nalepené náplasti na bolesti.Kontaktovala jsem hospic a ti jezdí každý druhý den napojit morfin,chtěla bych slyšet názor od lékaře né z hospicu.Pan doktor nám náplast už nedá ,ani přášky pod jazyk,že to budou zvyšovat dávky morfinu,ten je levnější jsem pochopila.Manžel nemá bolesti,ale bojím se že bude morfín zvyšovat a zůstane na lůžku,zatím je ještě soběstačný,jen ty bolesti.Teď si říkám zda jsme ten hospic měli kontaktovat,jelikož se bojím,že už manžela jenom budou tlumit.Jelikož do teď manžel bral na bolest drahé opiaty,které psal docet.Ale z poslechu pana doktora jsem pochopila,jako že to je drahé a dává jiné prášky.Dobíráme přášky co jsme dostali ještě od našich doktorůCo si o tom jako laik mám myslet.Vím že diagnoza není dobrá,manželovi bude letos 70,je diabetik,ale stále věřím v zázrak,nechci aby jenom spal
Anna
Váš manžel trpí neoperovatelným nádorem slinivky, je s vámi doma a kvůli bolestem mu byla změněna léčba bolesti - z náplastí a tablet pod jazyk na kontinuální (stálé) podávání morfinu dávkovačem. Nyní manžel bolesti nemá, ale obáváte se, že bude příliš utlumený a zůstane jen ležet.

Milá Anno,

děkujeme za váš dotaz a důvěru. Léčba bolesti u nádorů slinivky opravdu může být náročná a někdy ani dražší léky nemusí fungovat lépe, než podávání opiátů (morfinu) dávkovačem a tato léčba je často účinná a vhodná. Ani při zvyšování dávek, pokud je postupováno podle celkového stavu pacienta, nemusí docházet k tomu, že pacient ulehne a spí. Zhoršení celkového stavu a „ulehnutí pacienta“ je způsobeno spíše tím, že se nemoc – tedy nádor slinivky – dále zhoršuje a tělu ubývají síly, nikoliv zvýšenými dávkami opiátů.

Velmi bych vám ale doporučila, abyste si se zdravotníky z domácího hospice o vašich obavách a otázkách promluvila a aby vám vysvětlili, proč zvolili tuto léčbu, jak funguje a jak se může stav vašeho manžela vyvíjet. Nebojte se ptát na všechno co vás zajímá! Rozumím tomu, že je to pro vás důležité a chcete pro svého manžela to nejlepší. Lékař z domácího hospice by vám měl všechny vaše dotazy zodpovědět a vysvětlit, jak léčba bolesti probíhá a zda lze něco udělat jinak.

Přeji vám i vašemu manželovi dostatek sil a klidné dny.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová