Manželovi byla předepsána paliativní chemoterapie. Co tato péče znamená?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den můj manžel trpí rakovinou konečníku. Metastaze na játrech už nelze operovat.Nyni se dostal do palalitní péče a budou mu dávat chemoterapie. Co to prosím znamená ta péče.Dekuji Dumps

Monika Dumps

Vašemu manželovi byla diagnostikována rakovina konečníku, která se rozšířila do jater. Operační řešení při tomto rozsahu možné není a byl mu navržen paliativní postup, včetně chemoterapie.

Vážená Moniko,

paliativní péče je multidisciplinární péče, která se zaměřuje na pacienty s nevyléčitelným onemocněním. Jejím cílem je zajistit maximální možnou kvalitu života a soustředí se dominantně na léčbu potíží, které nevyléčitelná nemoc může způsobovat.

Paliativní chemoterapie je v rukou onkologů a nemá za cíl nádor vyléčit, ale může vést ke zpomalení jeho růstu a tím život někdy i prodloužit. Jako každá chemoterapie má i ta paliativní mnohé nežádoucí účinky, jako je například nevolnost, zvracení, větší únava, atd. S ohledem na to, že paliativní chemoterapie nevede k uzdravení, neměly by tyto nežádoucí účinky vést k výrazně snížené kvalitě života.

Ráda bych Vás podpořila v rozhovoru s ošetřujícím lékařem manžela, aby Vám mohl objasnit, jaké výsledky chemoterapie očekává v jeho případě.

Přeji Vám i Vašemu manželovi mnoho sil.

MUDr. Tereza Pacíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Tereza Pacíková

MUDr. Tereza Pacíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz