Manželka zemřela v Anglii, dva roky pobírala invalidní důchod. Mám nárok na vdovecký a sirotčí důchod aspoň v ČR?

Odpověď na dotaz ze dne 16. října 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den chtěl bych se zeptat jestliže je nárok na sirotčí a vdovský důchod pokud moje manželka zemřela ve velké Británii respektivě v Anglii. Má zesnula manželka pobírala invalidní důchod po dobu dvou let ale nepracovala tu ani v cz jsme tu od roku 2007. Tu v Británii na to nemám nárok nebo tu nepracovala. Tak že chci se hlavně zeptat jestli by bylo možné o to požádat v české republice děkuji ...
Miroslav Vampola
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda máte nárok na vdovecký důchod, když jste s manželkou žili ve Velké Británii a manželka ani tam ani v ČR nepracovala, pouze dva roky pobírala invalidní důchod. Zjistil jste si, že v Británii nárok nemáte, zajímáte se, jak je to v ČR.

Dobrý den, pane Vampolo,

pro přiznání vdovského nebo vdoveckého důchodu je třeba, aby zesnulý splnil některou z podmínek.

Jednou z nich je pobírání invalidního důchodu. Píšete, že žena invalidní důchod pobírala 2 roky, nepíšete ale, kterým státem byl vyplácen. Pokud ho pobírala v ČR v době před úmrtím, domnívám se, že podmínka je splněna a nárok máte. Pokud důchod pobírala žena někdy v minulosti, bude záležet na celkovém zhodnocení ČSSZ, zda jsou podmínky splněny.

V každém případě můžete Vaši situaci prokonzultovat přímo s ČSSZ s využitím jejich call centra. Je tam uvedeno i číslo, na které je možné volat ze zahraničí.

Zmiňujete i sirotčí důchod. I tam záleží na tom, zda byla žena příjemkyní invalidního důchodu v době úmrtí, nebo ne. I tuto situaci můžete prokonzultovat s ČSSZ.

Držím Vám palce.

Barbora Váchová