Manželka má rakovinu žaludku ve 4. stádiu, je v paliativní léčbě, lékaři mluví o měsících života. Lze nemoc zastavit?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 9. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den pečují o manželku léčí se rakovina žaludku 4 stadium zatím je po první chemoterapii dostává paliativní léčbu doktoři říkají že to je pár měsíců života ale když jsi čtu na internetu že léčba může zastavit růst nádorů a metastaze tak pak tohle nechápu jestli je opravdu doba taková krátká na život manželka má 38 let a tři malé děti máme děkuji za odpověď jestli je vůbec něco jiného než tahle léčba

Patrik

Vaše manželka má pokročilý nádor žaludku (4. stadium), dostává paliativní léčbu, chemoterapii. Lékaři mluví o pár měsících zbývajícího života a vy se ptáte, jak to s prognózou skutečně je. Zda čas, o kterém lékaři hovoří, není při dnešních možnostech moderní medicíny vlastně mnohem delší.

Vážený Patriku,

nádory žaludku bohužel patří k těm, které rostou zcela nenápadně a často se projeví, až když jsou velmi pokročilé a léčba je svízelná. U nádorů žaludku v tomto stádiu skutečně nelze mluvit o vyléčení, u některých pacientů ani paliativní chemoterapie (léčba zaměřená na zpomalení či zastavení růstu nádoru a zpomalení jeho šíření) nemá žádný účinek nebo dokonce zhorší celkový stav pacienta. Za určitých okolností lékaři dokonce nedoporučí protinádorovou léčbu vůbec. Vzhledem k věku vaší manželky je zřejmé, že se lékaři snaží nějakou léčbu poskytnout a udělat pro ni vše, co je v silách moderní medicíny. Je mi moc líto, ale obávám se, že jejich pohled na věc je pravděpodobný.

Přeji vám i vaší manželce hodně sil a odvahy.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz