Manželka má rakovinu plic. Může něco brát na vykašlávání hlenů?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den moji manželce
byla zjištěna rakovina plic před 2 měsíci po měsíci se dostala metastaze do mozku,tak musel podstoupit na gama nože,kašle a je slyšet chrapot slyším prostě když ste zahleněny a nejde ji nic vykašlat může něco brát n vykašlávání hlenů.

Vladimír

Vaší manželce byla před dvěma měsíci zjištěna rakovina plic. Před měsícem se objevily metastázy na mozku, podstoupila zákrok gama nožem. Popisujete, že manželka kašle, ale nejde jí nic vykašlat. Je u ní slyšet chrapot, je zahleněná. Ptáte se, jestli ji může něco pomoci pro vykašlávání hlenů. 

Dobrý den, Vladimíre,

problémy s vykašláváním a zahleněním při nádorech plic jsou poměrně časté a jejich odstranění není úplně jednoduché.  Pokusím se Vám dát několik tipů: 

- zajděte do lékárny a poraďte se s lékárníkem, který lék by byl nejvhodnější.  Běžně užíváme na tyto potíže i volně prodejné léky proti zahlenění (ACC Long, Mucoslovan a podobně), ale lékárník by měl posoudit, které jsou vhodné u vaší manželky — zeptá se vás, jakou nemocí trpí, jak kašel a hlen vypadá a které  další léky a kdy užívá. Mějte s sebou tedy rozpis léků, které manželka užívá!

- u těchto běžně používaných léků na pomoc se zahleněním a kašlem je většinou důležité dostatečně pít, aby mohly léky dobře fungovat

- take je vhodně se poradit s praktickým lékařem, onkologem nebo plicním lékařem, který manželku léčí. Může Vám předepsat další léky na předpis nebo navrhnout postup (například inhalační léčbu, poklepává masáž hrudníku a jiné), který může manželce pomoci se zbavit hlenů. 

Přeji mnoho sil a úlevu od potíží. Je skvělé, že se manželce snažíte pomoci.

S úctou

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz