Manželka má nemalobuněčný nádor plic, metastázy z mozku odoperovali, má jednu i na játrech. Co čekat dál?

Odpověď na dotaz ze dne 14. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, manzelka ma diagnostikovanou rakovinu plic T3N0M1. Ma 4 metastaze na mozku a 1 na jatrech. Hlavni nador je nemalobunecny. Mohl bych se zeptat jaka je prognoza a jaky je prubeh nemoci? Aktualne byli odstraneny nadory v mozku chirurgicky a chemoterapie zatim nezacala. Dekuji
Michal
Ptáte se mě na prognózu nemalobuněčného karcinomu plic, který je lokálně poměrně pokročilý (T3) a již založil vzdálené metastázy v mozku a játrech (M1). Chtěl byste vědět, jak bude onemocnění probíhat, když je Vaše nemocná manželka po operaci mozkových metastáz a čeká ji chemoterapie.

Dobrý den, pane Michale.

bohužel Vám nemůžu dát příznivou odpověď. To, že je nádor klasifikovaný jako T3 a neproběhla operace tohoto hlavního, tedy plicního nádoru, znamená, že je natolik pokročilý, že není možné jej chirurgicky odstranit. Prognóza inoperabilních nádorů bývá bohužel špatná i při snaze ho léčit. Medián přežití se u tohoto stádia pohybuje v rozmezí 18-24 měsíců. Přítomnost vzdálených metastáz tuto situaci ještě zhoršuje a snižuje medián přežití na 12-18 měsíců. To, že Vaše manželka podstoupila operaci mozkových metastáz, může pomoci ke zpomalení zhoršování stavu. Následná chemoterapie může také poskytnout určitý čas bez nepříjemných komplikací, ale nemoc bohužel nezastaví. Tyto časové údaje jsou pouhými statistickými daty a lépe by Vám dovedl jistě odpovědět ošetřující onkolog Vaší ženy. Prognóza totiž závisí na mnoha individuálních faktorech, jako je celková kondice v začátku léčby, to, jak Vaše žena bude léčbu snášet, jestli jí nevyvolá příliš zatěžující nežádoucí účinky, jestli již postižená játra chemoterapii snesou. Pokud chcete znát podrobnější informace, musíte se ptát lékaře, který Vaši ženu nejlépe zná a sleduje, jak se stav vyvíjí.

Co se týká možného průběhu, to závisí na tom, ve kterých místech bude nádor nejvíce růst. Pokud bude utlačovat zdravou okolní plíci, může se rozvinout dušnost a kašel. Když se objeví další metastázy v mozku, může bolet hlava, může přijít zmatenost, porucha řeči, hybnosti či epileptické záchvaty. Pokud se nádor více rozšíří v játrech, hrozí nevolnost, zvracení a opět zmatenost, případně apatie. Všechna nádorová onemocnění doprovází velká únava, slabost, spavost, a nechutenství. A to, co víme, že je pro pečující blízké nejtěžší, je přizpůsobit se realitě, i když je velmi tíživá. Nenutit nemocného do výkonů a bojů ve smyslu cvičení, když je vyčerpaný a zdravého a dostatečně vydatného stravování, když trpí velkým nechutenstvím. Je velmi důležité respektovat, co nemocnému jeho tělo říká, co žádá, co odmítá a co v určité chvíli jednoduše nezvládne.

Určitě je dobré ptát se ošetřujících lékařů na to, jak aktuální stav sami vidí a zejména, jaký efekt na délku života, a hlavně na jeho kvalitu od navrhované léčby očekávají. Je dobré se připravit i na okamžik, kdy onkologové nebudou mít co nabídnout, abyste se mohli obrátit na specialisty, kteří dokážou pomoct a ulevit ve chvílích, kdy nemoc pokročí a přijdou jakékoliv nepříjemné příznaky. V takové situaci nejlépe pomůže hospicové zařízení buď lůžkové, anebo mobilní. Je dobré vědět s předstihem, kam se budete obracet dle preference a přání Vaší manželky a dle Vašich možností.

Je mi moc líto, že Vám nemohu napsat příznivější slova. Přeju Vám oběma mnoho sil fyzických i duševních v tomto těžkém období. Kéž najdete ty správné lidi, kteří Vám budou oporou a pomocí.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková