Manžel zemřel v září 2016, nyní pečuji o maminku ve 2. stupni závislosti na péči. Mohu žádat o obnovu vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 18. července 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, narodila jsem se 15.4.1965, manžel zemřel 23.9.2016 vdovský důchod jsem pobírala 1 rok, vychovala jsem tři děti. Nyní jsem doma s maminkou o kterou se starám má přiznán 2 stupeň bude jí 88 let, mohu opětovně zažádat o vdovský důchod? Děkuji Marie Dubnová
Marie Dubnová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste pobírala vdovský důchod rok po úmrtí manžela. V současné době se staráte o maminku, která má přiznán 2. stupeň závislosti. Zajímá Vás, zda máte nárok na obnovu vdovského důchodu.

Dobrý den, paní Dubnová,

péče o rodiče ve 2. nebo vyšším stupni závislosti je jednou z podmínek k obnovení důchodu. Součástí této podmínky je, že s rodičem, o kterého pečujete, žijete ve společné domácnosti. Vdovský důchod Vám byl přiznán po roce 2011, což znamená, že můžete žádat o obnovu důchodu do 2 let od zániku nároku.

Pokud tedy s maminkou žijete ve společné domácnosti, měla byste mít na obnovu vdovského důchodu nárok. Tuto informaci si můžete ověřit v Call centru ČSSZ, kde se po zadání Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně. Žádost o obnovu důchodu se podává na okresní správě sociálního zabezpečení.

Přeji Vám hodně sil k péči o maminku.

Zdraví

Barbora Váchová