Manžel zemřel v únoru 2016, jsem ročník 1963. Budu mít nárok na obnovu vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
můj muž zemřel 29.2.2016 v 52 letech, byli jsme manželé 30 let. Rok jsem dostávala poměrnou částku vdovského důchodu. Dále mi sděleno, že nemám nárok a ani později si nemám žádat, že je to zbytečné. Jsem ročník 1963, mám 2 dospělé syny. Podle toho, co jsem si četla zde, tak opravdu nemám nárok ani v budoucnu, ale raději se ptám.
Děkuji Vám za odpověď a Váš čas
Šárka

Šárka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Vám v únoru roku 2016 zemřel manžel. Narodila jste se v roce 1963 a máte dva dospělé syny. Po prvním roce vdovského důchodu Vám bylo sděleno, že už nadále nárok nemáte a ani v budoucnosti mít nebudete. Ptáte se, jestli tomu tak skutečně je.

Dobrý den, paní Šárko,

aby vdovský důchod pokračoval i po prvním roce pobírání, musela byste v té době splňovat jednu z následujících podmínek:
a) pečovat o nezaopatřené dítě (studující a mladší 26 let),
b) pečovat o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
c) pečovat o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
d) musela byste být invalidní ve třetím stupni,
e) dosáhla byste věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší (u Vašeho data narození je datum odchodu do důchodu stejný jako u mužů a nepřihlíží se k počtu dětí).
Poté je možné znovu o vdovský důchod zažádat v případě, že byste jednu z předchozích podmínek splnila nejpozději do doby dvou let po zániku předchozího nároku (tedy do února 2019).

Pokud bych se zaměřila na podmínku věku (bod e), musela byste do dvou let (do roku 2019) dosáhnout věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí Váš důchodový věk. To budete splňovat až v roce 2023. Je mi líto, ale vypadá to skutečně tak, že na vdovský důchod nárok již mít nebudete (pokud tedy od roku 2019 nesplňujete některou z dalších uvedených podmínek).

Přesné informace Vám podají na Okresní správě sociálního zabezpečení, kde se po nahlášení rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz