Manžel zemřel v lednu 2000, já (54 let) i dcera přijdeme o pozůstalostní důchody letos v srpnu. Bude mi důchod obnoven?

Odpověď na dotaz ze dne 1. června 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Je mi 54 let. Muz mi zemřel v lednu 2000. Po té mi byl přiznám vdovsky důchod a sirotci pro dceru. Oba důchody mi budou odebrány letos v srpnu 2019 po ukončení studia dcery na VS .Chtěla bych se zeptat, zda-li mi ještě bude vdovsky důchod obnoven. Děkuji Vodvarkova.
Hana Vodvarkova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se nás, jestli Vám bude obnoven vdovský důchod, který jste pobírala od ledna 2000 do srpna 2019. Je Vám 54 let.

Vážená paní Vodvárková,

na základě Vámi uvedených informací se domnívám, že nárok na obnovu vdovského důchodu mít budete, a to ve chvíli, kdy dosáhnete věku 55 let.

Vzhledem k tomu, že Vám byl vdovský důchod přiznán v roce 2000, tak pro Vás platí podmínky pro obnovu vdovského důchodu dle staršího znění zákona o důchodovém pojištění, které bylo účinné k 31. 12. 2009. Tam je uvedeno, že nárok na vdovský důchod vzniká znovu tehdy, jestliže do 5 let po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod dovrší vdova 55 let věku.

Obnova nároku na důchod neprobíhá automaticky, je třeba o ni žádat na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště.

Informace ohledně Vašeho nároku na vdovský důchod doporučuji ověřit v Call centru České správy sociálního zabezpečení nebo na výše zmiňované Okresní správě sociálního zabezpečení, kde mají agendu vdovských důchodů na starosti a po sdělení svého rodného čísla se můžete bavit zcela konkrétně.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková