Manžel zemřel v červnu 2020, mám dospělé děti a o nikoho nepečuji. Jak je to s nárokem na vdovský důchod po roce?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se, prosím, zeptat, zda budu mít v budoucnu nárok na vdovský důchod. Jsem narozená 25.9.1963, normálně pracující, bez jiných dávek, 2 děti dospělé, samostatné, nepečuji o žádné další osoby. Manžel zemřel 11.6.2020. Vím, že je tam jakýsi odečet čtyř let ohledně mého důchodu a ochranná lhůta 2 let, ale nevyznám se v tom. Děkuji moc za odpověď.

Karolína
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Karolíno,

píšete, že Váš manžel zemřel 11.6.2020, roční lhůta pro nárok na standardní vdovský důchod tedy uplyne 11.6.2021. Do dvou let od tohoto data, tedy do 11.6.2023, musíte splnit některou z dalších podmínek, aby Vám byla výplata vdovského důchodu obnovena:

  • péče o nezaopatřené dítě,
  • péče o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
  • péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela (manželky), který s ní (s ním) žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • invalidita třetího stupně,
  • dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 Zákona o důchodovém pojištění pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Datum Vašeho narození je 25.9.1963 a věku o čtyři roky mladšího než je důchodový věk pro muže stejného data narození (60 let a 8 měsíců) dosáhnete 25.5.2024. Nárok na obnovu vdovského důchodu však bohužel zanikne 11.6.2023, a tedy na obnovu vdovského důchodu nárok mít nebudete, pokud ovšem nesplníte některou další z výše uvedených podmínek.

S pozdravem

Ester Miffková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ester Miffková

Mgr. Ester Miffková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz