Manžel zemřel na Slovensku v roce 2010. Mám ke slovenskému vdovskému důchodu nárok i na český?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 9. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobry den chtela bych se vas zeptat sem slovenka bydlim v CR a pracuji tady zemrel mi manzel v roku 2010 na slovensku mam prechodny pobyt v CR mohla by som si vdovske zazadat aj v CR deti mam dospele brala som po manzelovi len 1 rok vdovske na slovensku nikdy nepoberal důchod pracoval ve firmne 25 roku dostal chorobu a zemřel dakujem Danihelova

Bozena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

obracíte se na nás ohledně vdovského důchodu. Váš manžel zemřel na Slovensku v roce 2010. Na Slovensku jste pobírala vdovský důchod jeden rok. Pracujete v ČR, kde máte i přechodný pobyt. Ptáte se, jestli můžete žádat o vdovský důchod i v ČR.

Při posuzování nároku na vdovský důchod záleží na tom, ve které zemi nebo zemích manžel pracoval – tedy ve kterém státě odváděl příspěvky na sociální zabezpečení. Pokud manžel pracoval pouze pro slovenského zaměstnavatele, jak předpokládám z textu Vašeho dotazu, tak Vám nárok v ČR nevznikl. Rovněž předpokládám, že při podávání žádosti o vdovský důchod v roce 2010 byly doby pojištění dokládány a případné skutečnosti ohledně nároku v ČR by již vyplynuly. Pokud manžel pracoval v ČR a vdovský důchod z ČR Vám přiznán nebyl, můžete se obrátit na pobočku České správy sociálního zabezpečení a příp. tam i sepsat žádost o přešetření nároku na vdovský důchod.

Vzhledem k tomu, že jste pobírala vdovský důchod na Slovensku, může Vám v nějaký okamžik vzniknout nárok na obnovu jeho výplaty. Vdovský důchod Vám může být na základě Vaší žádosti obnoven v případě, že splníte jednu ze slovenským zákonem stanovených podmínek — typicky tomu tak bývá např. při dosažení určitého věku. Podrobnější informace Vám sdělí Sociálna poisťovňa, u nás v poradně bohužel nemáme o slovenské legislativě potřebné informace. Díky tomu, že jsou obě dotčené země členy EU, mohou s Vámi případnou žádost o obnovu výplaty vdovského důchodu sepsat i na pobočce České správy sociálního zabezpečení a podstoupit ji k vyřízení slovenské straně.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz