Manžel zemřel. Mám podezření, že v nemocnici zanedbali péči. Jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, před měsícem mě zemřel manžel.Jsem přesvědčena o zanedbání péče s následkem smrti.Prosim o radu,jak mám postupovat proti nemocnici.Za odpověď moc děkuji.Haiova Vlasta

Vlasta Haiova

Váš manžel nedávno zemřel. Domníváte se, že v nemocnici mohlo dojít k zanedbání péče. Ptáte se, jak proti nemocnici postupovat.

Dobrý den,

jestliže máte podezření, že se ošetřující lékaři nebo personál nemocnice dopustili protiprávního jednání, v důsledku kterého došlo k úmrtí Vašeho manžela, doporučuji v první řadě prokonzultovat případ s advokátem.

Vedení právního sporu s nemocnicí obvykle vyžaduje odborné právní znalosti. Specializovaný advokát je jednak schopen odhadnout, jaká je šance na úspěch ve sporu a jaké náklady budete muset vynaložit, a jednak Vám pomůže připravit si konkrétní důkazy, bez kterých se ve sporu s nemocnicí neobejdete.

Samotné vedení sporu se pak odvíjí od toho, zda se prokazuje trestněprávní nebo občanskoprávní odpovědnost určitého lékaře či nemocnice. V každém případě je třeba získat od nemocnice zdravotnickou dokumentaci pacienta. Dále se zpravidla nechá zpracovat znalecký posudek, ve kterém znalec určí, zda-li lékaři pochybili a zda-li toto pochybení bylo příčinou úmrtí pacienta. Na základě těchto důkazů se pak osoba blízká zemřelému může po nemocnici domáhat náhrady způsobené újmy v penězích, a to buď mimosoudním jednáním přímo s nemocnicí, nebo prostřednictvím žaloby.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz