Manžel zemřel. Bude manželovo a mé stavební spoření a penzijní připojištění součástí dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
prosím o informaci ohledně dědického řízení, spadá sem stavební spoření a penzijní připojištění zemřelého manžela i mé (manželka)? Jsme se synem jediní dědicové.
Děkuji srdečně.
S pozdravem
Jana Čornáková

Jana Čornáková

Jste se synem dědici po Vašem manželovi. Ptáte se, zda bude do dědického řízení zahrnuto manželovo a Vaše stavební spoření a penzijní připojištění.  

Dobrý den,

dispozice s penězi na stavebním spoření a penzijním připojištění se odvíjí od smluvních podmínek. Stavební spoření zemřelého se zpravidla stává součástí pozůstalosti, penzijní připojištění se naopak vyplácí mimo dědické řízení osobě, která byla při uzavření smlouvy určena. Vaše stavební spoření ani penzijní připojištění součástí pozůstalosti není. Mezi Vás a syna jako oprávněné dědice se bude rozdělovat pouze majetek manžela. Pokud jste za doby trvání manželství nabyli jiný majetek (vedle peněz na stavebním spoření a penzijním připojištění), stal se vaším společným jměním. Před rozdělením pozůstalosti mezi dědice proto bude potřeba vaše společné jmění vypořádat, a to tak, že polovina společného majetku zůstává Vám a polovina přiroste k pozůstalosti (tedy k majetku, který měl manžel ve svém výlučném vlastnictví).

Pro úplnost jen ještě doplním, že rozdělení dědictví se odvíjí do značné míry od domluvy dědiců. Záleží proto na domluvě Vás a Vašeho syna, jak si majetek rozdělíte.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz