Manžel zemřel 2009, bylo mi 45 let, pobírala jsem rok vdovský důchod. Proč už nemám nárok?

Odpověď na dotaz ze dne 20. května 2019 zobrazit původní dotaz
V roce 2009 mi zemřel manžel bylo mi 45 vdovský důchod jsem pobírala rok a pak už nemám nárok, nechápu proč? Zůstala jsem sama a už se nevdala.
Zdeňka Žďárská
Píšete, že Vám v roce 2009 zemřel manžel, to Vám bylo 45 let. Rok jste pobírala vdovský důchod, pak Vám byl odebrán. Ptáte se, proč na něj nemáte nadále nárok, když jste se podruhé nevdala.

Dobrý den, paní Žďárská,

standardní doba pobírání vdovského důchodu je opravdu pouze rok po úmrtí manžela. Poté má vdova nárok na vdovský důchod, pokud splní některou z těchto podmínek:

  • pečuje o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
  • pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
    je invalidní ve třetím stupni
  • dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Vzhledem k tomu, že jste ovdověla v roce 2009, platí pro Vás pětiletá lhůta pro obnovu. Pokud jste tedy v průběhu pěti let od zániku nároku na vdovský důchod některou z výše uvedených podmínek splnila, můžete požádat o obnovu vdovského důchodu. To, že jste se znovu nevdala, není samo o sobě důvodem pro jeho zachování. Vdovský důchod je možné vyplatit až 5 let zpětně.

Pokud tedy myslíte, že jste některou z výše uvedených podmínek splnila, je dobré co nejdříve prokonzultovat to s ČSSZ. Můžete se s nimi spojit prostřednictvím jejich call centra, kde se po zadání svého rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Barbora Váchová