Manžel zemřel 2008, syn letos ukončí vysokou školu, mně bude 51 let. Vrátí mi vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 18. února 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Manžel mi zemřel v květnu 2008. Od té doby pobírám vdovský a sirotčí důchod na syna. Syn v letošním roce ukončí vysokou školu. V září mi bude 51 let. Mám nárok v 55 letech na vrácení vdovského důchodu? Nebo na pozdější vrácení vdovského důchodu? Děkuji moc za odpověď.
Hela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že po úmrtí manžela pobíráte vdovský důchod. Syn letos dokončí školu, Vám bude 51 let. Ptáte se, zda budete mít nárok na obnovu vdovského důchodu.

Dobrý den,

na vdovský důchod máte nárok tak dlouho, dokud splňujete některou z podmínek. Kromě péče o nezaopatřené dítě je to péče o rodiče, závislé na pomoci jiné osoby, invalidita nebo dosažení důchodového věku nebo věku o čtyři roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození. Možnost obnovení je do pěti let od zániku důchodu.

Pokud Vám tedy letos zanikne s ukončením synova studia nárok na vdovský důchod, můžete o něj znovu požádat, pokud během pěti let znovu splníte některou z podmínek. Důchodový věk daný zákonem můžete zjistit s pomocí k tomu určené kalkulačky. Pokud jste narozená v roce 1968, je Váš důchodový věk 65 let, stejný je i pro muže tohoto věku. Nárok na obnovu byste tedy měla v případě, že byste do 5 let dosáhla věku 61 let, což nesplňujete.

Pokud máte nějaké další otázky, můžete je prokonzultovat přímo s ČSSZ, s využití jejich call centra. Po sdělení rodného čísla se můžete bavit zcela konkrétně.

Zdraví

Barbora Váchová