Manžel spáchal sebevraždu, zůstal mi 5 letý syn, mně je 23 let. Máme nárok na pozůstalostní důchody?

Odpověď na dotaz ze dne 29. ledna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den,je mi 23 let,mam 5leteho syna,od 18 jsem byla vdana za manzela,ktery pred 2 tydny spachal sebevrazdu. Jak je to s vdoveckym duchodem pro me? Mam narok? A na jak dlouho? A co sirotci.? Diky za odpoved Hublikova.
Hanka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Hublíková,

dovolte mi prosím nejprve vyjádřit soustrast se smrtí manžela.

Nárok na vdovský důchod budete mít, pokud by Váš manžel ke dni úmrtí splnil potřebnou dobu pojištění. Nevím v jakém věku Váš manžel zemřel, tak nemohu napsat kolik let pojištění by musel mít splněno, ale tuto informaci Vám podá Okresní správa sociálního zabezpečení. Podmínky pro získání sirotčího důchodu jsou v současné době ještě o něco mírnější a pro jeho získání stačí, aby zemřelý rodič splnil 12 roky pojištění.

Vdovský důchod se pobírá 1 rok a dále po dobu, kdy budete pečovat o nezaopatřené dítě. To může být v případě studia až do 26 let. Sirotčí důchod bude syn pobírat také po celou dobu své nezaopatřenosti, tedy do 18 let a v případě studia do 26 let.

O důchody můžete zažádat na pobočce Okresní zprávy sociálního zabezpečení, přesné informace k Vaší situaci Vám také mohou sdělit na infolince 800 050 248.

Sebevražda je pro pozůstalé snad nejtěžší způsob ztráty. Mohou se objevit různé emoce včetně vzteku atd. Je to jen dva týdny, co Váš muž takto odešel, řešíte tedy nyní mnoho praktických záležitostí. Jelikož ve svém dotazu zmiňujete (třebaže směřujete otázky k pozůstalostním důchodům), jak Váš muž odešel, dovolím si Vám nabídnout i odkazy na pomoc profesionálů, kterou můžete a nemusíte během vyrovnávání se se situací využít – psychologové a terapeuti, krizové služby, linky důvěry.

S úctou a přáním mnoha sil

Jitka Řeháčková