Manžel se 5 let léčil s nádorem mozku, nepřijal, že už bude mít jen léčbu paliativní. Je hrubý, křičí. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 8. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Manželovi byla ukončena onkologická léčba nádorů mozku, s kterym se léčil 5 let. Byli jsme předání na paliativní léčbu. Manžel je zatím sobestacny, ale nepřijal, že léčba už pro něj skončila. Poslední týden začal být hrubý, křičí na mě a děti sprostě, pořád nám nadává. Prosím poraďte, co můžu udělat, na koho se obrátit, takhle ničí všechny kolem. Děkuji

Miriam Kalendova

Dobrý den,

píšete, že manželovi byla ukončena onkologická léčba, zatím nepřijal, že už nebude pokračovat. Chová se k Vám i k dětem hrubě, křičí a nadává. Ptáte se, co můžete udělat, na koho se obrátit. Mrzí mě, že se k Vám manžel takto chová a rozumím, že byste potřebovala, aby se to změnilo. Píšete, že to začalo v posledním týdnu. O to může být náročnější takové chování manžela zažít, když jste na to dosud nebyli zvyklí.

Smířit se s tím, že léčba směřující k uzdravení byla ukončena, je pro mnoho nemocných velmi těžké. Pět let léčby je dlouhá doba, po kterou se manžel možná upínal k tomu, že všechny ty nepříjemné vedlejší účinky léčby, nepohodlí a čas strávený v nemocnici stojí za to, protože doufal v uzdravení. Možná v tuto chvíli není pro manžela možné, aby ukončení aktivní léčby přijal. Zároveň nádor mozku může způsobit změny v chování nemocného. Můžete se o tom poradit s lékařem.

Píšete, že jste byli předáni na paliativní léčbu. Nevím, zda tedy manžela viděl paliativní lékař. Pokud ne, může být kontakt s lékařem této odbornosti pro Vás oba užitečný. Manželovi může ulevit, pokud bude vědět, co paliativní péče obnáší, že mu stále bude poskytována péče zaměřená na léčbu obtěžujících příznaků, jako jsou bolesti, nevolnosti nebo dušnost. Obrátit se můžete na ambulanci paliativní medicíny nebo na domácí hospic, v některých (zejména velkých) nemocnicích také na paliativní tým. Prostor pro Vás sdílet, jak manželův stav i chování prožíváte, může nabídnout také psychoonkolog nebo psychoterapeut. Pro okamžitou podporu pro sebe můžete kontaktovat Linku Amelie pro nemocné a jejich blízké.

Moc bych Vám přála trochu klidu.

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz