Manžel posledních 10 let nepracoval. Mají děti nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 25. srpna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den manžel letos zemřel. Posledních deset let nepracoval ale celkově má odpracováno přes 20 let. mám 4 děti. žádné není starší 18 let. mají nárok na sirotčí důchod když nepracoval?? a jak dlouho trvá vyřízení ???? doložila jsem vše co po mně na úřadu chtěli ale je to přes měsíc a zatím se nic neděje. děkuji Zuzana
Zuzana

Vážená paní Zuzano,

obracíte se na nás ohledně nároku Vašich dětí na sirotčí důchod po manželovi. Ptáte se, zdali děti mají nárok v případě, že manžel posledních 10 let nepracoval, ale má celkově odpracováno přes 20 let. Dále Vás zajímá, jak dlouho trvá vyřízení žádosti.

Nejprve mi, prosím, dovolte vyjádřit soustrast s úmrtím manžela.

Váš dotaz směřuje k jedné z podmínek nároku na sirotčí důchod, a to k době účasti na důchodovém pojištění.

Pokud manžel pobíral invalidní (nebo starobní) důchod nebo pokud zemřel následkem pracovního úrazu, tak je nárok vždy. Pokud ne, tak je nárok za splnění podmínek, které jsou závislé na věku manžela:

  • jde-li o osobu starší 28 let, činí doba důchodového pojištění alespoň jeden rok v období posledních deseti roků přede dnem úmrtí;
  • jde-li o osobu starší 38 let, činí doba důchodového pojištění dva roky v posledních dvaceti let přede dnem úmrtí.

Splnění podmínek posoudí na České správě sociálního zabezpečení. Je dobře, že máte žádosti podané. Úřady mají na jejich posouzení 90 dní. Informace o tom, v jaké fázi je posouzení žádostí lze zjistit přímo v Call centru ČSSZ na tel. 800 050 248, kde dovedou zodpovědět i případné další otázky. Pro úplnost doplňuji možnost zvážit, zdali byste také Vy neměla nárok na vdovský důchod.

Se ztrátou manžela obvykle přicházejí výrazné změny ve finanční situaci. Je možné, že byste v tuto chvíli splňovala i podmínky nároku na některé z dávek státní sociální podpory či z dávek hmotné nouze. Informace o nich Vám podají v Call centru Úřadu práce ČR .

Držím palce, aby řízení o důchodech proběhlo co nejrychleji a dopadlo tak, jak potřebujete.

S úctou

Monika Vaníčková