Manžel po delším oživování zůstává s poruchou vědomí v nemocnici. Pohybuje rukama, pootevřel oči. Jde o reflexy nebo o změny vědomí?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

Od 29.12.2022 mám manžela v hlubokém bezvědomí. V noci se mi snažil polapit dech,což mě vzbudilo a pak začalo oživování.Lekari samotní oživovali manžela cca 30-40min.,já celou dobu do příjezdu pomocí. Po prvních vyšetřeních na KARIM ve FNHK bylo zjištěno, že mozek aktivní je. Nikdo ale neví příčinu - byl nachlazen v tu dobu,zadychaval se(věk 36 let) poslední týden,epileptik, a 28.12. po příjezdu z práce ještě měl vyčerpávající koncert jako zpěvák v kapele. Od 10.1.2023 je na NIP v Penta Hospitals ve Vršovicích. Včera poprvé jsme viděli "změny". Pohyboval sám od sebe rukama nahoru směrem k hrudníku,pak zase dolů k "podbřišku", na hlasy dětí např.pootevrel oči a zase zavřel(lékař řekl,že to mohla být náhoda),na nahrávku dětí s otevřenýma očima(koukají jakoby skrze nás) otočil hlavou k telefonu,odkud jsem nahrávku pouštěla. Lékař nám o víkendu nic neřekl,že stav zatím neměnný. Ještě jsme mu u ucha luskly prsty,to se mu jakoby zamrkla víčka. Opět nám lékař sdělil, že to může být klasický reflex,ne z jeho mozku. Pro mě to byly neuvěřitelné změny,ale nevím,zda to změny skutečně jsou či nikoliv.
Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Koblmullerova

Karolína Koblmullero

Píšete nám o manželovi, který po delším oživování zůstává s poruchou vědomí v nemocnici. Nově pozorujete pohyby rukou a další projevy, které působí jako cílené pohyby či vnímání. Ráda byste věděla, co to vlastně znamená, jak se jeho stav může vyvíjet dál.

Dobrý den,

musí to pro vás být nesmírně náročná situace. Manžel je mladý, sama jste zachytila poruchu vědomí a zjevně velmi pohotově jste volala záchrannou službu a sama jste poskytovala první pomoc.

Mou odpověď prosím berte jako velmi obecnou. Nejsem neurolog a na řadu vašich otázek může odpovědět jen lékař, který má s podobnými pacienty zkušenosti a má možnost manžela vyšetřit a v čase sledovat vývoj jeho stavu. Ráda bych vám dala naději, že se časem vše upraví a manžel bude zase jako dříve, ale to by nebylo poctivé. Porucha kvality vědomí má široké spektrum projevů a někdy opravdu jen čas (někdy v řádu měsíců) ukáže, jaká je míra poškození mozku. Rozhodně se u těchto pacientů vyskytují reflexy, které i vy popisujete — mrknutí oka po lusknutí prsty, které ale nevypovídají nic o tom, že pacient vnímá a bude časem zase v pořádku. Jde „jen“ o automatické odpovědi na podráždění. Totéž bohužel někdy platí i pro pohyby, které mohou být čistě automatickým projevem, který ale neznamená, že pacient nabývá znovu své vědomí. Řada těchto pacientů má zachovaný cyklus spánek-bdění, usmívá se a je schopna projevů, které mohou činit dojem, že pacient vnímá a přitom jde opět o automatismy. Nechci vám brát naději na zlepšení, jen se snažím být hodně opatrná. Tedy to, co nyní vidíte, je skutečné, jen to nemusí znamenat návrat vědomí.

Důležitá je určitě vaše přítomnost, dotyky, váš hlas. Zeptejte se na možnosti bazální stimulace. A nezapomínejte ani na sebe. I vy potřebujete podporu v tomto jistě náročném období.

S úctou

Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz