Manžel mi zemřel před sedmi měsíci, nemám chuť žít, nelepší se to. Jak dál?

Odpověď na dotaz ze dne 8. července 2019 zobrazit původní dotaz
Před 7 měsíci mně zemřel manžel .Nedokážu se s tím srovnat je to čím dál horší. Nemam vůbec chut žít nic nemá pro mne smysl .Byl to strašně hodny člověk .Všechno jsme dělali spolu. A ted cítím jen prázdnotu smutek .Mam pocit že mně pukne srdce. Všichni řikaji že musím dál ale nejde to. Nevím jak dál .Vrací se mně pořad jak jsem se o něj starala jak hodně trpěl .Proč musel umřít zrovna on a nechal mně tady.
marie

Dobrý den,

Váš email je o velikém zármutku a truchlení nad smrtí manžela. Chápu, že jste byli hodně propojení a nyní Vás jeho odchod dostal do situace, kterou jste nechtěla a nebyla na ni připravená.
Není divu, že nevíte, jak dál a cítíte prázdnotu. I když si ostatní myslí, že máte něco dělat nebo plánovat život dál, je normální, že Vám to zatím připadá nemožné nebo nepředstavitelné. Truchlení po partnerovi obvykle zabere víc času, i doba delší než rok je zcela běžná. Pokud jste se o manžela v jeho umírání starala a byla u jeho utrpení, může to být ještě náročnější. Přeorganizovat si život po velké ztrátě není nic snadného. Proto bych Vám doporučila dopřát si hodně odpočinku a pochopení vůči sobě samé a pak také podporu dalších lidí. Ne takovou, kdy Vám lidé radí, že už se s tím máte vyrovnat – to není fakticky podpora, protože to člověku nepomáhá těžkou situací projít – ale někoho, kdo může naslouchat Vašim steskům, bilancování, vzpomínání, různým pocitům, pochybnostem a všemu, co byste potřebovala. Pokud ve Vašem okolí takoví lidé nejsou, doporučuji Vám obrátit se na poradce pro pozůstalé nebo na psychoterapeuta, který se na tuto oblast specializuje. Protože jste o blízkého člověka přišla, nebojte se obrátit na ostatní, aby oni byli nyní pro Vás a pomohli Vám toto těžké období překonat.

Zuzana Vondřichová