Manžel měl exekuce. Mám nárok na vdovský důchod? Nemám ho raději odmítnout, aby na mě nepřešla exekuce?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

manžel zemřel a měl exekuce mam narok na vdovsky duchod??Nebo ho mam odmítnout protože by na mne přešla jeho exekuce.Dědictví jsem odmitla.

aaron
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Zajímá Vás, jestli máte nárok na vdovský důchod po manželovi, který měl exekuce a ptáte zda jej máte případně odmítnout, aby na Vás exekuce nepřešla. Uvádíte, že dědictví jste odmítla.

Dobrý den,

nárok na vdovský důchod máte, jestliže jsou splněny podmínky nároku uvedené v zákoně o důchodovém pojištění. Exekuce manžela neovlivní případný vznik nároku na tento Váš vdovský důchod.
Vdovský důchod po jeho případném přiznání bude Vaším příjmem.

Jestli na Vás přejde exekuce manžela a budou z Vašeho celkového příjmu, zahrnujícího i příjem z vdovského důchodu, strhávany srážky, je věc jiná. S žádostí o vdovský důchod nesouvisí.
Dluhy, tedy i exekuce, které vzniknou v době trvání manželství v rámci tzv. společného jmění manželů, přecházejí po smrti manžela na druhého z nich. Co spadá do společného jmění manželů upravuje Občanský zákoník č. 89/2012 Sb.

Píšete, že jste odmítla dědictví. To, jestli na Vás přejdou exekuce manžela, neumím z Vámi podaných informací jednoznačně odpovědět. Záleží v zásadě na tom, zda závazky manžela spadaly do společného jmění manželů, či nikoli. Pro další informace můžete kontaktovat například bezplatnou dluhovou poradnu.

Uvedu ještě několik obecných informací, týkajících se exekucí.
Pro zjištění, zda na osobu jsou vedeny exekuce, lze na jakékoli poště v rámci služby Czech point zažádat o výpis z Centrální evidence exekucí, případně dojít na příslušný soud v místě trvalého bydliště.
I kdyby na Vás exekuce manžela přešla, neznamená to automaticky, že budou srážky z Vašeho celkového příjmu včetně vdovského důchodu strhávány. Letos se zvýšila nezabavitelná částka pro jednotlivce na 13 638 Kč, pokud jsou zde další tzv. vyživované osoby, nezabavitelná částka se zvyšuje dle počtu těch osob. Srážky na exekuci mohou být vypočítávány až z příjmu, která zbývá nad tuto částku.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Irena Buchtová

Dotaz zodpovídá

Irena Buchtová

externí poradenský pracovník v oblasti sociální péče

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz