Manžel má s progresí rakoviny příznaky kašle, zvrací, také moučnivku. Dají se tyto obtíže mírnit a jak dlouho může žít?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den, mému manželovi 46 let, diagnostikovali v říjnu 2022 nádor ledviny o velikosti 10x13cm, ledvinu mu hned odoperovali , a četné metastaze do plic.
Po tříměsíční biologické léčbě nastala progrese, 2 měsíce mel cílenou léčbu léky Votrient 800., metastaze se zvetsily, teď má další léky cabometyx 60.
Pořád kašle, až se z toho občas pozvraci, je zadýchaný, unavený , jsou dny, kdy vůbec nevychází a někdy dojde s obtížemi na zahradu. Teď se mu udělala v puse moucnivka dostal na týden kloktani ale má ústa celá bolava.Chtěla jsem se zeptat, jaké mate s tímto zkušenosti, vím že toto není již na uzdravení, spíš kolik času mají pacienti s takovýmto onemocněním?? Da se třeba ten kašel zmírnit?
Diky předem za odpověď.

Lada

Ptáte se nás na možnosti léčby symptomů (kašle) a prognózy onemocnění u vašeho manžela s generalizovaným (tedy s přítomnými metastázami) nádorem ledviny.

Dobrý den, Lado,

první a nejdůležitější věc — symptomy, které provázejí nádorová onemocnění lze vždy alespoň částečně zmírnit — bolesti, ale i kašel a jiné potíže. Velmi oceňuji Vaši snahu hledat pomoc pro manžela a pokusím se Vás nasměrovat. Pokud manžel dochází na onkologii, mohl by mu poradit přímo onkolog. Někdy není z časových důvodů možné řešit tyto potíže na onkologické ambulanci. Zeptejte se tedy, zda je u Vás dostupná ambulance paliativní péče, kde by mohli komplexně řešit jeho potíže související s nádorovým onemocněním. Seznam ambulancí paliativní péče najdete v adresáři služeb na webových stránkách www.umirani.cz.

Pokud v blízkosti není dostupná ambulance paliativní péče, můžete se poradit i s praktickým lékařem, který může také pomoci. I praktický lékař může předepisovat léky proti kašli, dušnosti a bolesti (například i opiáty) a pomoci řešit moučnivku.

Milá Lado, ptáte se nás, kolik času mají pacienti s takovým onemocněním. Dovedu si představit, že je pro Vás tato otázka z mnoha důvodů důležitá a že Vás možná napadá mnohokrát za den. Já bohužel nedokážu posoudit, jak nemoc probíhá u Vašeho manžela. Podle popisu potíží, léčby a zkušeností s podobnými pacienty mohu napsat, že bych předpokládala řádově spíše kratší měsíce. Je to velmi individuální a každý pacient prožívá svou nemoc po svém! Myslím, že ošetřující onkolog Vašeho manžela by vám dokázal přibližně popsat, jaký průběh nemoci očekává.

Ať už manželův čas bude jakkoliv dlouhý, jistě mu lze, alespoň částečně, ulevit od potíží a zároveň Vám pomoci v situaci, kterou prožíváte. Pokud je již onkologická léčba v paliativním režimu (to znamená, že nemoc nelze vyléčit, ale jak píšete pouze „zpomalit“), je možné, že při zhoršení obtíží bude i ukončena. V těchto případech je možné se obrátit na služby mobilního hospice, kde tým zdravotníků a dalších profesionálů pomáhá pacientům s pokročilým nádorovým onemocněním, aby mohli zůstat doma. Pomáhají jim zmírňovat bolesti i jiné potíže související s onemocněním a rodině pomáhají tuto situaci zvládnout. Zdali je čas u Vašeho manžela pomýšlet na tuto službu nebo je ještě jiná možnost léčby, by vám opět mohl sdělit ošetřující onkolog.

Tyto služby se liší v každém regionu naší republiky, ale v adresáři služeb můžete zkusit najít, zda je některá ve vaší blízkosti.

Přeji Vám mnoho štěstí a vstřícnosti při hledání pomoci pro Vašeho manžela a hlavně úlevu pro něj i pro vás. Přála bych Vám, abyste přes všechny potíže mohli spolu prožít dobrý čas.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz